BRATISLAVA. Najsilnejšie a najničivejšie zemetrasenie s epicentrom na Slovensku bolo 28. júna 1763 pri Komárne.
Magnitúdo sa v tomto prípade odhadovalo na 6,2. Ročne býva na Slovensku zaznamenaných približne 80 zemetrasení. Väčšina z nich sú veľmi slabé. Uviedol to vedúci oddelenia seizmológie Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied (SAV) Kristián Csicsay.

Zemetrasenie v roku 1763 spôsobilo podľa Csicsaya "paniku" v Komárne a okolitých obciach.
"Rozsah škôd a obetí na ľudských životoch sa medzi zachovanými písomnými prameňmi líši. Podľa jedného z prameňov zemetrasenie zničilo sedem kostolov a 279 domov, 63 ľudí zahynulo a 102 bolo zranených," priblížil seizmológ.
Dodáva, že od tohto zemetrasenia je pre Slovensko dokumentovaný výrazne väčší počet slabších zemetrasení a ľudia im začali venovať väčšiu pozornosť.
Medzi najviac seizmicky aktívne oblasti Slovenska patrí oblasť Malých Karpát, okolie Komárna, oblasť stredného Slovenska - Horehronie, oblasť Žiliny a Vihorlatských vrchov.

V iných regiónoch sa raz za čas vyskytujú zemetrasenia, ktoré cítia aj obyvatelia, konštatuje Csicsay. Sem patria napríklad oblasti horná Nitra, stredné Považie či Orava.
Zemetrasenie zasiahlo v roku 1763 aj Nové Zámky.
Ako píše miestny historik Sándor Štrba, "11. septembra 1763 o 20:00 postihlo mesto hrôzostrašné zemetrasenie. Z mnohých budov zostali len ruiny alebo boli vážne poškodené."

