Piatok, 24. január, 2020 | Meniny má Timotej

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Štúr už je na mieste, odhalia ho v nedeľu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Matičiari, načo to tam dávate, keď miestni to tam nechcú mať..?? Príde mi to také tvrdohlavo-hulvátske, ako keď si pes robí značku že "áno, bol som tu, podpis Matica Slovenská". Myslím že aj samotný Štúr by váhal či sa mu to páči, alebo nie. Dobre viete že Štúr so Štúdiovom nemá nič spoločné a názov mesta bol v roku 1948 zmenený nariadením zhora, skrz komunistickú diktatúru. Takže bol defacto len tepelný obyvateľmi a potom si už na to nejak zvykli. Takýmito akciami "nasilu", robíte nám Slovákom medvediu službu.
 

 

Opravy: nie Štúdiovom, ale Štúrovom, nie tepelný, ale trpený. Nesprávna automatická korektúra slovníka. Odklikol som to skôr ako som to skontroloval. Moja chyba, ospravedlňujem sa.
 
Hodnoť

Kedy v tom meste pôsobil Štúr?

Ako vysvetľujú žiakom a študentom v tomto meste učitelia nevyhnutnosť pomníka Ľudovíta Štúra
v ňom?! Len preto, že je jeho meno "umelo" dosadené do názvu mesta?!Táto otázka vôbec neznamená pochybnosť o význame Štúra a znižovanie jeho významu za zásluhy pre slovenský národ.

Treba sa pýtať miestnych matičiarov, či dobre poznajú všetky myšlienky diel Štúra, napríklad aj takú jeho myšlienku, že v prvom rade sme občania, až v druhom rade národniarmi a kresťanmi.

Články a diskusie na tému, akí národní buditelia pôsobili v tých obciach a mestách južného Slovenska, ktoré po druhej svetovej vojne boli násilne a natruc Maďarom premenované podľa slovenských národných buditeľov, ktorých noha do lokalít nimi pomenovaných zväčša nikdy nevkročila, nuž debát na takú tému sa na Slovensku nedočkáme. Aj keď by malo byť Slovensko vnímané ako "najkresťanskejšia" krajina sveta, ktorá ako jediná na svete má s Vatikánom zmluvy, aké nemá žiadna iná a v praxi by to malo znamenať, že tu viac ako kdekoľvek inde má platiť kresťanský príkaz lásky k blížnemu "človek človeku bratom, sestrou".

Na juhu Slovenska žijú Maďari celé stáročia, historici tvrdia, že na slovenskom území sa objavili skôr ako Rusíni (kt. boli spôsobom života zväčša pastieri, valasi). Žiaden štát sveta nie je výlučne štátom obyvateľov jediného národa a platí to aj o Slovensku. Toto, čo tu už roky poznamenáva politický život, neustále kriesenie svárov medzi Maďarmi a Slovákmi, a to od konca druhej svetovej vojny výlučne z iniciatívy Slovákov, to je už číročíra zlomyseľnosť, netolerancia, ktorá by už konečne mala byť prinajmenej diskutovaná na verejnosti. Tu sa neustále pestuje požiadavka vynucovania si kolektívnej viny. No napríklad krivdy, ktoré napáchali európskym národom nemeckí stúpenci nacizmu (nemožno tu použiť pomenovanie Nemci, lebo v čase vojny boli medzu Nemcami aj ľudia s pokrokovým zmýšľaním), je dnes nemysliteľné posudzovať z pohľadu kolektívnej viny. Z Nemecka sa stala krajina, v ktorej by chceli žiť všetci nešťastníci sveta, veď aj preto je v súčasnosti vytúženým cieľom migrantov z Afriky a z Ázie.

Len na Slovensku si pestujeme zakomplexovanú potrebu nadradenosti a revanšu voči Maďarom a neustálu potrebu ich ponižovania.To je kresťanské? Tak sa má správať aj uvedomelý národovec?!
Však ešte v 19. storočí štúrovský básnik Janko Kráľ zdôrazňoval to. čo by bolo potrebné mať na zreteli aj v 21. storočí:

"Chorvát, Maďar, naši bratri,
nech každý má, čo mu patrí;
nadvláda len právo haní -
všetci sme rovnakí páni.
(Janko Kráľ: Slovo)

Nech sa túto básničku naučia miestni matičiari v Štúrove. A nielen oni.
 

A ako vysvetlíte, barátod,

značný počet vtákov-turulov na slovenskom území, keď tu turuly nikdy nežili?
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Už ste čítali?