NOVÉ ZÁMKY. Po prvýkrát fotografoval ako sedemročný, prvú básničku napísal v štvrtej triede na základnej škole. Bavilo ho kreslenie, vždy si myslel, že skončí ako obchodník, čo je v ich rodine viac ako 100-ročná tradícia.
„Dlho to tak aj vyzeralo, umenie som bral len ako koníčka, relax. Dnes relaxujem pri práci, takže to vyzerá tak, že žijem svoj sen,“ povedal v jednom z rozhovorov výtvarník Miroslav Galko, ktorého môžeme stretnúť na unikátnej medzinárodnej kolektívnej výstave Vojna a mier, a ktorý je popri autorstve diel zároveň spoluorganizátorom série výstav Mosty – umenie ktoré spája.
Výstava Vojna a mier je inštalovaná pod záštitou Otokara Kleina, primátora mesta Nové Zámky v Cisársko – kráľovskej jazdiarni na Ulici G. Bethlena. Organizátormi výstavy sú nezávislá skupina pre umenie, kultúru a filozofiu Mireľub v spolupráci s organizáciou Novovital, RCVK Bratislava a Európskym fondom slovanskej písomnosti a kultúry.
Na výstave sa prezentujú známi výtvarníci, ako Roman Jašin (Rusko), Tatiana Vavržina (Rusko), Miroslav Galko (Slovensko), Ludmila Pan (Ukrajina), Jana Rekáková-Lalová (Slovensko), Vladislava Jakovenko (Ukrajina), Viktor Lysenko (Ukrajina), Natalia Begesheva (Ukrajina), Mikola Bilart (Ukrajina), Oksana Lukomska(Ukrajina) i Oľga Kuskova – Ovsepian (Ukrajina).
Na výstave môžeme vidieť diela výtvarníkov, ktorých mená sú známe v umeleckom svete a ktorých mnohé diela boli už medzinárodne ocenené.
Diela majú svoju reč, hovoria návštevníkom výstavy o pocitoch umelca k okolitému sveta dneška, nebrániac sa však ani pohľadom do minulosti. Silne emotívne pôsobia diela Romana Jašina – expozícia, nesúca názov O Rusoch a Nemcoch, O Vojne a mieri.
Autor sa celý život sa venuje problematike druhej svetovej vojny, presnejšie, jej východnému frontu. Veľmi dobre pozná danosti vojny. Cíti závan katastrofy, čo ho veľmi znepokojuje.
„Vo svojich prácach stvárňujem jednoduchých ľudí, Rusov a Nemcov. Hlavnú ťarchu vojny vždy nesú na svojich pleciach sústružníci, učitelia, šoféri... oblečení do vojenských uniforiem. Každý obraz vznikal na základe obrovského množstva prečítaných memoárov a historických svedectiev účastníkov a očitých svedkov udalostí z oboch táborov,“ hovorí Roman Jašin.
Na výstave však nachádzame aj krajinky, naplnené šťastím mierových dní, láskou a pokojnou meditáciou krásy a ticha, inšpiráciou z prírody a historických pamätníkov.
„Čo sa týka tejto výstavy, považujem ju za krásnu ukážku vzťahov a spolupráce medzi Rusmi, Ukrajincami a Slovákmi. Napriek snahám niektorých médií o vytvorenie dojmu nepriateľstva, ľudia v skutočnosti spolupracujú a spolupracovať chcú. Je mi veľkou cťou spolupodieľať sa na organizácii projektu Mosty – umenie ktoré spája a vidieť, ako sa projekt rozrastá a dostáva sa do povedomia ľudí. Umenie ľudí zbližuje, pomáha im pozrieť sa na život z iného uhla. Veď kto by mal zmeniť čierno-biele videnie sveta, ak nie maliari,“ povedal spoluautor výstavy, výtvarný umelec Miroslav Galko.
Viac o výtvarných umelcoch a ich dielach vám predstaví samotná výstava, ktorá je prístupná verejnosti denne v čase od 14. – 18. hodiny do 14. júla 2016.