Nech sa postavíte do akéhokoľvek radu pri pokladni, vždy je to ten najpomalší. Aspoň tak hovorí zákon schválnosti. Môžete si vybrať aj ten najkratší rad – ak je pokladník pomalý, zrejme sa v obchode chvíľu zdržíte. Neviňte však pracovníka, zrejme za to môžu jeho pracovné podmienky.
Ak chcete svoj nákup vybaviť čo najrýchlejšie, mali by ste nakupovať v predajni, kde je viac samostatných radov a kde má pokladník dobrý výhľad na prácu svojho kolegu, píšu v štúdii uverejnenej v žurnále Management Science vedci z Washingtonskej univerzity, univerzity v Syracuse a z Purdueovej univerzity.
Viac radov a výhľad
Pri manažmente obchodných prevádzok matematické modely doteraz hovorili jedno – samostatný rad, ktorý sa neskôr rozdelí na menšie rady, je najefektívnejší. Takéto modely však neskúmajú správanie pokladníkov, hovorí pre Scientific American spoluautorka štúdie Masha Shunková.
Ona a jej kolegovia preto vytvorili sériu osobných a online experimentov, v ktorých sledovali správanie 729 potenciálnych pokladníkov. Ich úlohou bolo vybaviť nákupy virtuálnych zákazníkov v rôznych podmienkach. Porovnávali jeden veľký rad s viacerými paralelnými zástupmi a taktiež pokladne s rôznym stupňom viditeľnosti.
Každý experiment im ukázal podobný výsledok: paralelné zástupy sa hýbu rýchlejšie ako jeden veľký a pokladníci, ktorí nevidia na prácu svojho kolegu, sú pomalší.
Preteky pri pokladni
Kľúčom k rýchlejším nákupom sú preto podľa výsledkov výskumu motivovaní zamestnanci. Ak dostane zamestnanec vlastný rad a vidí, ako sa zmenšuje a ako sa darí v práci jeho kolegovi, môže to vnímať ako preteky. Najmä, ak je za svoju rýchlosť aj finančne odmenený.
„Často sa stretávam s kritikou experimentov v laboratóriách, pretože je to umelé prostredie,” hovorí pre Scientific American behaviorálny výskumník Elliot Bendoly, ktorý sa na výskume nepodieľal. „V tomto prípade však výsledok nemá ďaleko od reality.“ Pre ľudí totiž nie je ťažké vžiť sa do úlohy pokladníka.