Mnohí ľudia považujú jar za čas očistných kúr a detoxikácie. Nečudujme sa tomu – denne sme vystavení intenzívnemu tlaku médií a plateným PR článkom na túto tému, navyše redaktori mnohých médií, sa stali dobrovoľnými propagátormi „detoxu“, lebo je to „in“. Zaručene funkčné produkty na detoxikáciu ponúka nielen internet, ale aj lekárne. Navyše veľa ľudí dobrovoľne podstupuje nejakú detoxikačnú kúru, za ktorú si dokonca aj zaplatili. Málokto si však položí základnú otázku – je detoxikácia vôbec nutná a dá sa vôbec náš organizmus účinne detoxikovať?
Detoxikačné diéty
Najväčší úspech majú tie detoxikačné diéty, ktoré sľubujú aj úbytok hmotnosti. Sú založené na obmedzenom príjme kalórií, na konzumácii čajíkov a štiav z ovocia a zeleniny.
Často sa detoxikácia vykonáva v nejakom „rekreačnom“ zariadení a výsledky sú ohromujúce – za týždeň sa dajú zhodiť aj 3 – 4 kg (z 80 až 100 kg to ide). Samozrejme, nejde o úbytok tuku a tieto kilečká (plus bonus) sa vrátia ako bumerang naspäť. Cieľom týchto diét je (okrem iného) odstrániť aj „nánosy“ a „toxické ložiská a usadeniny“ z čreva, ktoré nás vraj permanentne otravujú a produkujú ďalšie toxíny.
Tí radikálnejší odporúčajú „črevné sprchy“, ktoré údajne dokážu opakovaným preplachovaním vodou odstrániť množstvo starých usadenín, vďaka čomu vraj človek po takomto červnom výplachu stratí aj zopár nadbytočných kíl v oblasti „brucha“. Laikovi to môže znieť celkom logicky, odborníci (gastroenterológovia) majú na to celkom opačný názor.
Organizmus sa snaží čistiť sám
Naše telo si počas evolúcie vybudovalo niekoľko ciest, ktorými sa zbavuje splodín metabolizmu i cudzorodých látok. Deje sa to najmä prostredníctvom močových ciest, stolicou a vydychovaním.
Odstraňovaniu často predchádza aj prirodzená detoxikácia, čím vznikne netoxická forma – napr. metabolická premena cudzorodej látky, jej naviazanie na špecifické látky (napr. na glutatión, glycín, kyselinu glukurónovú) alebo nešpecificky – na vlákninu.
Detox biznis
Skutočnosť, že si svet zamorujeme rôznymi chemikáliami, je živnou pôdou pre bujnejúci detox biznis. V ňom sa celosvetovo točia miliardy dolárov.Až 92 % respondentov dotazníkového prieskumu medzi americkými liečiteľmi na báze prírodnej medicíny z roku 2011 uviedlo, že detoxikácie sú súčasťou ich liečebných postupov. Pritom až tri štvrtiny z nich používajú detoxikačné kúry založené na zmenách stravovania so súčasným užívaním výživových doplnkov.
Všeobecne propagované detoxikačné postupy sú mimoriadne rôznorodé, neštandarizované, kontroverzné a bez akýchkoľvek vedeckých základov.
Detoxikačné kúry okrem hladovky a rôznych diét zvyčajne zahŕňajú podávanie vitamínov, látok, ktoré dokážu viazať iné látky alebo prvky (chelátory), vulkanických sedimentov, nápojov s rôznymi elektrolytmi a najmä výťažkov z rastlín od výmyslu sveta.
Niektoré pracoviská zároveň aplikujú hemodialýzu, plazmaferézu (odstránenie časti plazmy s toxínmi viazanými na bielkoviny), flebotómiu (púšťanie žilou ako náhradu za kedysi bežnú aplikáciu pijavíc), „premývanie“ pečene a žlčníka (cez konečník), črevné sprchy či horúce kúpele.
Riziká (extrémnej) detoxikácie
Hlavné zdravotné riziká detoxikačných diét vyplývajú z ich drastických obmedzení v príjme energie a v nutričnej nedostatočnosti. Extrémne diétovanie môže viesť k nedostatku bielkovín a vitamínov, k nerovnováhe elektrolytov, k laktátovej acidóze alebo dokonca k smrti.
Internet je plný zaručených návodov na správny detox a ich aplikácia môže mať fatálne následky, čo sa však nepodarí vždy dokázať a patrične zdokumentovať. Dnes vieme s istotou povedať, že okrem zdravého životného štýlu pomáhajúprobiotiká, prebiotiká, vláknina, občasná sauna, masáž a pravidelná telesná aktivita.
Prirodzený detox
Koncept detoxikácie siaha hlboko do histórie a starobylé medicínske systémy, ako je napríklad indická ajurvéda, opisujú očisťovacie postupy.
Pre našich predkov bol detoxom pôst. Existovalo mnoho predpísaných kratších či dlhších cirkevných pôstov. Dnes má väčšina z nás viac, ako potrebuje, celoročne prijímame nadbytok kalórií, omamných látok a pôžitkov a neposkytujeme telu možnosť si oddýchnuť, spomaliť, nájsť rovnováhu a pokoj.
Netreba nám šialené detoxikačné programy, pomôže nám primerané množstvo výživnej stravy, striedmosť a pohyb.
Na jarnú očistu organizmu vám postačí obyčajný pôst, keď na istý čas prestanete konzumovať mäso, údeniny, ťažké jedlá a alkohol, viac času budete venovať pohybu či práci na čerstvom vzduchu a zabezpečíte telu dostatok vitamínov a vlákniny. Nasledujúce dva recepty by vám v tom mali pomôcť.