KMEŤOVO. Korčuľovanie v zime – v lete. Klzisko je unikátne tým, že ľad je syntetický a dá sa využívať v priebehu celého roka. Starosta obce Pavol Toman prezradil, že klzisko so syntetickým ľadom na Slovensku existuje iba v Bratislave a slovenský tréner Zdeno Cíger má k dispozícii v našich podmienkach unikátne športovisko, kde môže trénovať a pripravovať svojich hráčov na ťažké hokejové zápasy.
Najprekvapivejšie je však to, že na to netreba žiadne špeciálne korčule. Pevný syntetický ľad vydrží obrovskú záťaž aj váhu korčuliarov a ostré nože samotných korčúľ. Na to, aby sa dalo korčuľovať na podobnom ľade, nepotrebujete kolieskové alebo nejako špeciálne upravené korčule. Samozrejme, technika pohybu na takomto ľade bude trochu špecifická a odlišná od korčuľovania na bežnom ľade, avšak človek sa rýchlo prispôsobí a zvykne si na takýto ľad. Tí, ktorí si už vyskúšali podobné korčuľovanie, tvrdia, že sa to trochu podobá na pohyb na ľade zamrznutého a trochu zasneženého rybníka.
Ako je to možné?
Autori tohto projektu sľubujú, že podobný ľad vydrží šesť až 20 rokov. Darmo sme meditovali nad tým, ako je to možné, že sa ľad príliš nepoškriabe a rýchlo sa nezoderie, veď sme si podobné korčuľovanie ešte nevyskúšali. Nevedeli sme si predstaviť, že syntetický ľad môže byť až taký odolný. Ani starosta Toman na to nemal vysvetlenie a zostávalo mu iba uveriť tomu, že autori projektu hovoria pravdu a tento ľad vydrží viac rokov. Napokon, keď na takom ľade trénuje Zdeno Cíger, tak asi inú reklamu ani netreba prezentovať.
Jediné, na čom trvajú autori projektu športoviska je to, že po skončení tréningu alebo verejného korčuľovania treba minimálne raz denne syntetický ľad poctivo vyčistiť špeciálnym čistiacim prostriedkom – za pomoci čistiaceho stroja alebo zmetákom. Je to niečo podobné, ako by sme chceli dať do poriadku parketovú podlahu. Inak tento ľad nevyžaduje žiadne špeciálne opatrenia.
Znesie mráz aj horúčavu
Technológia budovania klziska je pomerne jednoduchá a takmer sa neodlišuje od stavania bežného športoviska. Samotný ľad je doslova unikátny, ide o neuveriteľne odolný plast. Povrch sa vyrovná, uloží sa podlaha a naň sa uloží syntetický ľad. Hotovo. Ľad sa nepokazí v mrazivých dňoch ani za horúčavy, dokonca ani voda neznižuje jeho funkčnosť.
Starosta Toman spresnil, že nejde o budovanie veľkého hokejového štadióna, nebude to ani krytý štadión. Na to by obec potrebovala obrovské finančné prostriedky a sotva by štát vyčlenil takú veľkú dotáciu. Klzisko, ktoré mienia postaviť v Kmeťove, by malo byť menších rozmerov – 12 x 25 metrov a nebude pod strechou.
„Je to oveľa menej, ako klasické hokejové ihrisko, ale dá sa na takomto štadióniku korčuľovať a dokonca hrať hokej – povedzme, s počtom hráčov traja na troch. Náš hlavný zámer je taký, že aj naši občania a obyvatelia susedných dedín by sa mohli u nás korčuľovať a necestovať desiatky kilometrov do Nitry alebo Nových Zámkov. Obrovskou výhodou je to, že by sa tu dalo korčuľovať aj v lete. Bolo by to pekné športovisko a bolo by veľmi užitočné pre našu obec,“ povedal starosta.
Podali žiadosť o dotáciu
V prípade, ak obec získa dotáciu, mienia vybudovať nové klzisko blízko futbalového štadióna a rozšíriť existujúci športový areál, urobiť ho pestrejším a atraktívnejším. Keby sa obci podarilo získať dotáciu, klzisko by malo byť hotové už v auguste tohto roku.
Obec už podala žiadosť o dotáciu na vybudovanie podobného ihriska na ministerstvo pôdohospodárstva. Keby uspela, v Kmeťove o niekoľko mesiacov vybudujú ojedinelé športovisko so syntetickým ľadom.
Môže vás zaujímať: