NOVÉ ZÁMKY. Medzinárodný Mierový beh (Peace run) sa beží po celom svete už od roku 1987, kedy ho založil Sri Chinmoy. Bežeckí tím zavítal 7.júna do Nových Zámkov. Žiakom na Hradnej sa dostala veľká česť. Mohli sa do behu zapojiť, podržať si horiacu mierovú pochodeň a vložiť do nej svoje želanie.
24 tisíc kilometrov Európou
Mierový beh je štafetovým behom s horiacou pochodňou, ktorý vykonáva medzinárodný tím bežcov. Horiaca pochodeň je symbolom mieru. Aktuálne sa beží európska časť behu, ktorá vyštartovala v Lisabone v Potrugalsku. Ide o neuveriteľných 24 tisíc kilometrov len po Európe. Bežci odbehnú denne približne 70 až 100 kilometrov.
Tím bežcov po Slovensku prevzal štafetu z Maďarska. Počas tohto týždňa pobudne ešte v našej krajine. Tím mal z Nových Zámkov namierené do Nitry a večer ukončili v Trnave. Štvrtok sa bežalo do Bratislavy a následne sa odovzdáva štafeta do Rakúska. Dlhá púť svetom odštartovala už vo februári a pobeží sa až do októbra. Okrem európskej časti sa beží aj americká, ázijská a austrálska časť.
Medzinárodný tím, ktorý bežal mestom sa skladal z bežcov zo skutočne odľahlých rôznych krajín. Do Nových Zámkov zavítali napríklad bežci z Cookových ostrovov, Anglicka, Ruska, Iránu, Srbska, Nového Zélandu, Rumunska, Česka, ale aj z rôznych kútov Slovenska. Odprezentovali deťom aj hymnu Mierového behu.
Bežci z celého sveta na Hradnej
Poslaním Mierového behu je prekonávanie kultúrnych, náboženských, sociálnych a politických prekážok medzi jednotlivými národmi. Každý, kto sa do behu chce zapojiť túto možnosť má. „My sme mali tú česť, že sa môžeme pripojiť do behu a práve na našej škole sa zastavili bežci,“ povedala Marta Bystrická, riaditeľka Základnej školy Hradná. Škola srdečne privítala bežcov z celého sveta, pripravili si pre nich kultúrny program, aj občerstvenie. Česť bežať s horiacou pochodňou dostali žiaci, ktorí celý rok reprezentovali školu v športových súťažiach.
Cieľom tohto projektu je vyzdvihnúť mier aj v dnešnej dobe. „Žijeme vo veľmi náročnej dobe a je dôležité, aby deti cítili mier a súdržnosť medzi jednotlivými krajinami,“ vysvetlila riaditeľka Bystrická.
Posolstvo nesú celým svetom
„Beh vnikol ako popud na to, aby sa niečo fyzicky urobilo pre mier, niečo hmatateľné, čo ľudia vidia a cítia,“ povedal jeden z organizátorov Vlado z Trenčína. Prezradil aj hlavnú filozofiu behu s mierovou pochodňou. „Snažíme sa behať s touto pochodňou prakticky po celom svete a odovzdávame ju z rúk do rúk všetkým ľudom, ktorých po svojej ceste stretneme. Či už sú to prezidenti, starostovia, alebo deti na školách,“ pokračuje Vlado. Každý človek môže takto vložiť svoje želanie do pochodne. „My sa snažíme toto posolstvo potom niesť ďalej,“ hovorí. Reakcie ľudí po celom svete sú úžasné. „ Ide to od srdca. Ľudia sa smejú a prijímajú toto posolstvo. Všetci sme dobrovoľníci a pre nás to je tou najväčšou odmenou,“ dodal.
Žiaci sa veľmi tešili a podujatie si poriadne užili. Na záver zasadali na počesť Mierového behu pred školou mierový strom.
FOTOGALÉRIA: Medzinárodný Mierový beh Novými Zámkami