V posledných rokoch rieka Nitra prekračuje požiadavky kvality vody pre všeobecné ukazovatele. Je kvalita vody v rieke vyhovujúca?
NOVÉ ZÁMKY. Rieka Nitra patrí dlhodobo medzi znečistené toky v Európe. Výsledky meraní ju v minulých rokoch zaradili do piatej triedy znečistenia. Najnovšie sa už kvalita povrchových vôd hodnotí inak, päť tried znečistenia je minulosťou. „Kvalita povrchovej vody sa v súčasnosti monitoruje v zmysle programu monitorovania vôd v Slovenskej republike pre príslušné obdobie, kde sú zahrnuté všetky požiadavky národných a európskych právnych predpisov, ako aj požiadavky pre plnenie reportovacích povinností SR voči Európskej komisii,“ povedala Jana Döményová zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Vodu pravidelne sledujú
Ukazovatele kvality vody sú ročne sledované v monitorovaných miestach povrchovej vody a sú hodnotené podľa nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 269/2010 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na dosiahnutie dobrého stavu vôd.
Namerané údaje za predchádzajúci rok sa štatisticky spracovávajú a hodnotí sa súlad s požiadavkami na kvalitu povrchovej vody pre jednotlivé ukazovatele. Hodnotenie ekologického a chemického stavu povrchových vôd je súčasťou Vodného plánu Slovenska v súlade s požiadavkami Rámcovej smernice o vode (Smernica 2000/60/ES), ktoré spracováva Výskumný ústav vodného hospodárstva.
Monitorovanie kvality povrchovej vody je realizované vo vodných útvaroch rieky Nitra a vykonáva sa každoročne. Monitorované miesto Nitra – Komoča je situované v riečnom km 6,5. Posledné namerané údaje sú spracované za rok 2014. Namerané údaje v povodí Nitry za rok 2015 sa v súčasnosti spracovávajú a budú k dispozícii v druhom polroku 2016.
Výsledky meraní
V roku 2014 bolo v uvedenom mieste Nitra – Komoča sledovaných 70 ukazovateľov kvality, a to konkrétne zo skupiny všeobecných fyzikálno-chemických ukazovateľov, zo skupiny nesyntetických látok, teda ťažkých kovov, ako sú ortuť, kadmium, olovo, zinok, arzén, meď, chróm a syntetických látok, ako sú napríklad pesticídy, polycyklické aromatické uhľovodíky a ďalšie špecifické látky, ktoré môžu vstupovať do povrchových vôd v dôsledku antropogénnych činností z bodových alebo plošných zdrojov znečistenia. Okrem toho boli sledované vybrané ukazovatele zo skupiny hydrobiologických a mikrobiologických ukazovateľov.
„V posledných rokoch pozorujeme v uvedenom mieste prekročenie požiadaviek kvality pre všeobecné fyzikálno-chemické ukazovatele – nutrienty a hydrobiologické ukazovatele – biomasa fytoplanktónu, teda sinice a riasy. Zvýšené hodnoty týchto ukazovateľov môžu spôsobiť nástup eutrofizácie, ktorú môžeme pozorovať na hladine stojatých aj pomaly tečúcich nížinných povrchových vôd ako „vodný kvet“,“ vysvetlila Döményová.
Dôvody znečistenia sú rôzne
„Zo skupiny nesyntetických látok nebola v roku 2014 splnená kvalitatívna požiadavka pre ortuť,“ doplnila. Pre syntetické látky, ktoré boli sledované v počte 19 ukazovateľov, bol stav v roku 2014 vyhovujúci, nebola prekročená ani jedna kvalitatívna požiadavka v týchto sledovaných ukazovateľoch.
Dôvody znečistenia môžu byť rôzne. Znečistenie môže byť spôsobené v dôsledku ľudskej činnosti. Do tokov môžu vstupovať nečistoty z bodových zdrojov znečistenia alebo z plošných zdrojov znečistenia, napríklad z poľnohospodárskej činnosti, ale aj vplyvom starých záťaží. Kvalita povrchovej vody sa bude vyvíjať podľa realizácie opatrení, ktoré sú nastavené vo Vodnom pláne Slovenska pre 2. plánovacie obdobie (2016 – 2021).