NOVÉ ZÁMKY. Hlinený džbán, ktorý sme vybrali za predmet mesiaca máj 2016, našli robotníci pri ťažbe piesku v Trnovci nad Váhom, na polohe Remízka v roku 1952. Údajne ho vyzdvihli z kostrového hrobu. Následný archeologický výskum na tejto polohe v rokoch 1952 – 1955 nepotvrdil prítomnosť ďalších hrobov z rovnakého obdobia. Boli však odkryté iné hroby zo staršieho ako i z oveľa mladšieho obdobia.
Džbán sa dostal do zbierky Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch s množstvom ďalších deponovaných archeologických predmetov z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre v roku 1970. Uvedený džbán menších rozmerov bol vyhotovený na kruhu. Na jeho výrobu použili jemne plavenú hlinu. Je sivej farby a má baňaté telo, ktoré je najširšie v dolnej tretine. Jeho krátke, lievikovito rozšírené ústie je zaoblené. Spod ústia vychádza neforemné ucho okrúhleho prierezu, ktoré sa napája na najväčšie vydutie nádoby. Má nízku, odsadenú nôžku. Miestami poškodený povrch džbánu bol pôvodne vyhladený.
Džbán dosahuje výšku 12,5 cm. Ústie nádoby má priemer 8,2 cm, priemer dna je 6 cm. Tento predmet môžeme rámcovo datovať do 5. storočia po Kristovi, čiže do obdobia sťahovania národov. Kto bol v danom hrobe pochovaný a čo všetko ešte tento hrob obsahoval, sa už nikdy nedozvieme. Celý hrob padol za obeť ťažbe piesku.
Autor: Eszter Kováčová