KOMJATICE. V miestnom kultúrnom dome sa 8. apríla uskutočnilo netradičné podujatie. Prezentovali komjatický spevník. Nadšenci komjatickej histórie a kultúry zozbierali vyše 300 pesničiek, ktoré sa zrodili v tomto regióne a ktoré spievali ich predkovia. Tento unikátny spevník predstavili obyvateľom obce a pokrstili ho počas koncertu, na ktorom odznelo takmer 30 skladieb z knihy.
Vznik myšlienky
Najväčšou mierou sa na vzniku vzácneho diela pričinila Viera Vrabcová, predsedníčka Združenia priateľov obce Komjatice. „Odmala som počúvala piesne, ktoré sa spievali u nás v obci. Nikdy sme nevedeli rozlíšiť, ktoré skladby sa k nám dostali z iného regiónu a ktoré sú naše, komjatické. Bohužiaľ, nikto tieto naše originálne komjatické pesničky nezapísal,“ povedala Vrabcová.
Keď bola v Bardejovských kúpeľoch, jedna pani sa jej spýtala, aké piesne spievajú tam, kde sa narodila... „Tak som sa hanbila, že som nevedela presne povedať, aké sú naše pesničky. Od tej chvíle mi to vŕtalo v hlave. K tejto téme som sa dostala pred 10 rokmi, keď som pracovala na obecnej monografii. Boli v nej aj pesničky,“ povedala.
V roku 2014 ju oslovila riaditeľka Regionálneho osvetového strediska v Nových Zámkoch Marta Šimo Svrčeková a ponúkla jej spoluprácu s Mariánom Jarekom, vedúcim Ľudovej hudby Ponitran. Povedala, že sú ochotní spolupracovať na zostavení komjatického spevníka.
S kamarátkou obišli známych a kamarátky. „Potrebovali sme nájsť ľudí, ktorí si pamätali staré pesničky. Našťastie, žije 92-ročná občianka Komjatíc Anna Očenášová, ktorá pozná veľa komjatických pesničiek. Od 15 rokov chodila na brigády v poli, vo viniciach a záhradách ženy spievali stále. Mnohé z piesní si zapamätala,“ vysvetlila Vrabcová.
Babička naspievala 200 piesní
Zapisovala si texty a Marián Jarek nahrával pesničky, ktoré spievala Anna Očenášová. Bolo treba zaznamenať nielen texty, ale aj melódiu. Do konca roku 2014 táto pani naspievala 200 piesní. „Babička si v noci spomínala na mnohé pesničky, ale ráno už viaceré zabudla. Poradila som jej, aby si dala na nočný stolík papier, ceruzu a hneď zapisovala všetko, na čo si spomenie. Nefungovalo to až tak dobre, lebo mi tvrdila, že to nevedela po sebe prečítať,“ prezradila Viera Vrabcová.
Takmer trojročná práca sa chýlila ku koncu. „Notografiu nám urobili v Londýne, úpravy robili vo Švajčiarsku a knihu sme vytlačili v Dolnom Ohaji. Obsahuje viac ako 300 piesní. Táto práca nad spevníkom dokonca vyústila do vzniku nového folklórneho súboru Vrbina, v repertoáre ktorého sú práve originálne komjatické pesničky,“ pokračuje Vrabcová.
2000 kusov spevníka
Celkovo vytlačili dvetisíc kusov spevníka. Tisíc kusov odovzdali do Regionálneho osvetového strediska Nové Zámky za účelom jeho propagácie a ďalších tisíc rozdajú a predajú v obci.
Slávnostná prezentácia spevníka, spojená s koncertom, sa začala hymnou súboru Vrbina, ktorú na pódiu v preplnenej sále kultúrneho domu zaspievali, pochopiteľne, samotní členovia súboru.
Podujatie moderoval člen súboru Vrbina Milan Letko. Pripravili si originálne pesničkové pásmo, symbolizujúce celý život človeka: od narodenia až po hrob – so všetkým, čo k tomu patrí. Na koncerte vystúpili aj deti z materskej a základnej školy. Spievali a tancovali, čím si vyslúžili búrlivý potlesk publika. Na koncerte sa zúčastnil aj súbor Komjatičanka a súbor dôchodcov Nádej.