Cestovný ruch by mohol byť záchranou pred vyľudňovaním malej žitnoostrovskej viesky.
LIPOVÉ. Dedinka Lipové pôsobí pokojne, iba málo ľudnato. Leží štyri kilometre severne od Zemianskej Olče v Komárňanskom okrese. Pred 95 rokmi ho založili kolonisti z okolia Trenčína a z južnej Moravy. Zakladatelia však netušili, že v krátkom čase ich novú postať postihne až päť osudových rán.
Päť osudových rán
Prvá nastala po viedenskej arbitráži roku 1938. Slováci aj Moravania museli napochytro kolóniu opustiť. Druhou bola kolektivizácia poľnohospodárstva prebiehajúca po roku 1948, keď mnohí Lipovčania zanechali pôdu a odišli pracovať do miest. Následná povodeň v roku 1965 zaliala dedinu aj chotár, celé rodiny sa sem už nevrátili. Vzápätí lipovské roľnícke družstvo spojili s olčianskym, čím sa domáce pracovné príležitosti obmedzili. Napokon piatou osudovou ranou bolo vyhlásenie Lipového za koncovú, čiže zánikovú obec, následkom čoho sa výstavba v dedine úplne zastavila.
Dôsledok týchto rán je značný. Kým roku 1930 žilo v obci 565 obyvateľov, zatiaľ tu býva len 138 zväčša starších ľudí. Za desaťročie 2001 až 2011 dovedna ubudlo 36 duší.
Ostať na mape regiónu
Záchranu Lipového pred vyľudnením považuje za svoju prvoradú úlohu starostka obce Dáša Kovácsová. Jedným dychom dodáva, že to nebude ani jednoduché, ani ľahké. Pracovných príležitostí niet a chýba aj základná škola. Mladé rodiny si poriadne rozmyslia, či sa im sem oplatí prisťahovať. V obci je síce niekoľko podnikateľov, tí si však vystačia sami. Roľnícke družstvo, ktoré zamestnávalo väčšinu tunajších, prakticky nejestvuje. Polia obrábajú susedia zo Sokoliec, areál živočíšnej výroby je prázdny. Autobusy sem chodia zriedka, cez víkendy vôbec.
Východisko z nelichotivej situácie
Starostka naznačuje riešenie. „Najprv sa musíme viac otvoriť okoliu, aby ľudia o nás aspoň čosi vedeli.“ Veľký úspech má už štvrtý ročník súťaže vo varení guláša či nenáročné športové zápolenia pre mladých aj starých. Zúčastňujú sa nielen domáci, ale aj zvedavci z okolitých dedín či chalupári, ktorí počas víkendov oživia okolo dvadsaťpäť prázdnych domov. „Chceme presvedčiť ľudí, že sme priateľská dedina, kam sa oplatí prísť a možno aj prisťahovať,“ hovorí starostka.
Lipové leží v kotli Žitného ostrova v 109-metrovej nadmorskej výške. Tu sa križujú a rozvetvujú široké a vodnaté žitnoostrovské kanály, ktoré by sa mohli stať ideálnym prostredím pre vodné športy aj rybolov. Plavba po týchto pokojných vodných vlásočniciach by sa zaiste mohla stať lákadlom pre milovníkov prírody.
Prvým zárodkom budúcej turistiky bude výstavba pristávacieho móla s dvoma člnmi, čo chcú zriadiť za pomoci Nitrianskeho samosprávneho kraja. Povedľa kanálov vedú štrkom vysypané cesty, ktoré zasa skrývajú možnosť pre cykloturistiku.
Aby vyšli obyvateľom v ústrety, tohto roku plánujú rekonštrukciu zastaraného verejného osvetlenia a zriadenie stáleho obchodu s potravinami a zmiešaným tovarom. Máloktorá dedina prežila v krátkom čase toľko príkoria ako Lipové. Návrat k dobrým časom bude zložitý, no aspoň nechýba optimizmus.