ŠTÚROVO. Už starí Egypťania písali pohľadnice – na papyruse vyjadrovali osobné myšlienky a priania. Podľa záznamov sa táto tradícia šírila v rovnakom čase v Grécku aj Číne. V Európe sa stala populárnou v roku 1840, keď vznikli poštové pečiatky.
Spočiatku sa pozdravy posielali najviac na Vianoce, Nový rok a Valentína. Veľká noc ako čisto náboženský sviatok nebola taká zaujímavá, ale od konca roku 1890 sa začínajú čoraz častejšie objavovať aj veľkonočné pohľadnice (v Mestskom múzeu v Štúrove, môžete vidieť 100- ročné veľkonočné pohľadnice).
Prvé veľkonočné pohľadnice pochádzajú z Anglicka. Väčšinou boli čierno-biele a boli na nich králiky, vajíčka, sliepky a kríže. V 20. storočí sa ich popularita výrazne zvýšila. Začali sa na nich objavovať jarné krajinky, známe kresťanské budovy, deti, barančekovia a, samozrejme, symbol plodnosti – králik.
Počas vojny symbolizovali nádej a čoraz častejšie sa na nich objavoval aj Ježiš Kristus, po vojne pribudli kvety. Čím viac sa blížil koniec 20. storočia, tým viac klesala popularita pohľadníc, no napriek všetkému, vrátane internetu, obdobie Veľkej noci stále kladie zvýšené požiadavky na poštových doručovateľov.
Môže vás zaujímať:
FOTOGALÉRIA: Veľkonočné pohľadnice zo starých čias
FOTOGALÉRIA: Veľkonočné pohľadnice z dávnych čias
Autor: ĽUDOVÍT TELEK