ŠURANY. V Šuranoch si každoročne koncom marca pripomenú oslobodenie mesta Červenou armádou. Uplynulo už 71 rokov odvtedy, keď do mesta prišla ťažko vybojovaná, vytúžená sloboda. Obyvatelia si pri tomto akte pripomínajú aj obete, ktoré zahynuli v koncentračných táboroch.
Spomienkový akt má za cieľ vzdať úctu všetkým ľuďom, ktorí zahynuli v II. svetovej vojne a pripomenúť mladým ľuďom, aby chránili mier, slobodu a suverenitu slovenskej vlasti. „Je historicky nezvratnou pravdou, že sme boli oslobodení po tvrdých bojoch Červenej armády a bola to ona, ktorá našim rodičom a starým rodičom priniesla slobodu a túžobne očakávaný mier,“ povedal primátor mesta Šurany Marek Oremus.
FOTOGALÉRIA + VIDEO: Oslobodenie Šurian
Pred oslobodením
Na prelome rokov 1944 – 1945 sa blížila porážka fašizmu, predovšetkým nemeckého nacizmu. Ozbrojené sily štátov protifašistickej koalície na európskom vojnovom bojisku stáli pred úlohou dovŕšenia porážky nacistických vojsk a donútenia fašistického Nemecka k bezpodmienečnej kapitulácii. Hlavný úder bol pripravený už od leta 1944 medzi Baltom a Karpatami, na varšavsko-berlínskom smere. Súčasne mali byť zničené nemecké armády i vo východnom Prusku, Československu, Maďarsku a vo východných oblastiach Rakúska.
Po ťažkých bojoch v okolí Dukly, ktoré trvali niekoľko týždňov, 19. januára 1945 zaviala československá zástava v Prešove a v Košiciach. Do konca januára 1945 boli vytlačené nemecké a maďarské jednotky zo Spiša a spod Tatier. Úspešné boje 30. a 31. januára po oslobodení Brezna vytvorili možnosti útočiť na Banskú Bystricu. Bojujúce jednotky Červenej armády v dňoch 18. – 20. marca dosiahli veľký oblúk medzi Lučatínom a Novou Baňou a vytvorili tak možnosť postupu na západ. V rámci neho bolo oslobodené aj mesto Šurany, dňa 29. marca 1945.
Útok na Šurany
Útok Červenej armády na Šurany sa začal 28. marca po 17. hodine. Osloboditelia prišli do mesta po rameno rieky Nitry, po „Čádyho most“, ktorý už fašisti stihli zničiť. Okolo 19. hodiny nastala tma, sovietske velenie prerušilo útok.
Ráno sa vojsko presunulo po spevnenom drevenom moste pána Ondruška, ktorý Nemci nezničili. Šurany boli definitívne oslobodené v ranných hodinách 29. marca 1945. Ťažké boje o Šurany boli v priestoroch cukrovaru, v Geyerovej záhrade, v tehelni, ktorá bola v časti mesta – Argentína.
V bojoch o Šurany padlo 16 mladých sovietskych vojakov a 28. marca 1945 padol v boji aj 25-ročný pilot stíhacieho lietadla, ktorého trosky boli nájdené v roku 1981 v Šuranoch pri Čiernej vode. Bol ním gard. por. Mitrofan Jefimovič Kovaľ z Ukrajiny z dediny Roženy.
„My Šuranci sme povďační hrdinom Červenej armády, ktorá nás oslobodila spod fašistickej poroby,“ povedal primátor. Na znak vďaky a úcty sa skláňajú pred ich hrdinstvom a týmto pietnym aktom si pripomínajú ich útrapy a obete, ktoré priniesli, aby ďalšia generácia mohla žiť pokojným životom.