Nadácia Pontis už po šestnásty raz udeľovala ocenenia v siedmich kategóriách. Za rok 2015 sa o ne uchádzalo až 75 nominovaných. Výsledky boli vyhlásené v bratislavskej Refinery Gallery aj za účasti prezidenta SR Andreja Kisku.
Veľká zodpovedná firma
Nadácia Pontis oceňovala firmy podnikajúce na Slovensku. Za zodpovedné podnikanie a filantropiu udelila spoločnosti HEINEKEN Slovensko víťaznú cenu v kategórii Veľká zodpovedná firma na Slovensku. Cenu získali za svoj komplexný a dlhodobý zodpovedný prístup k podnikaniu, svojmu okoliu, životnému prostrediu, zamestnancom a komunitám.
„Toto ocenenie pre nás znamená veľmi veľa. Je uznaním nášho doterajšieho snaženia v oblasti zodpovednosti a trvalej udržateľnosti. Zároveň nás ešte viac zaväzuje k tomu, aby sme svoje aktivity naďalej rozvíjali a posilňovali,“ hovorí Odin Goedhart, generálny riaditeľ spoločnosti HEINEKEN Slovensko.
Chcú sa stať sa najzelenším pivovarom na Slovensku
Výrobca piva z Hurbanova má cieľ stať sa do roku 2020 najzelenším pivovarom na Slovensku. Firma sa preto sústredí na šesť kľúčových oblastí: ochranu zdrojov vody, znižovanie emisií CO2, využívanie lokálnych surovín z trvalo udržateľných zdrojov, podporu zodpovedného pitia piva, rozvoj svojich zamestnancov a ochranu ich zdravia a bezpečnosti a v neposlednom rade rozvoj komunít, v ktorých firma pôsobí.
Zelené technológie
„Počas uplynulých rokov sme v pivovare investovali do zelených technológií viac ako 10 miliónov eur,“ hovorí manažérka korporátnych vzťahov spoločnosti Heineken Hana Šimková.
Keďže pri výrobe piva prirodzene vzniká oxid uhličitý, za zmienku stojí zariadenie, ktoré ho umožňuje zbierať, nevypúšťať do ovzdušia, ba práve naopak, dokáže ho využiť ďalej v procese nasycovania piva pri jeho balení.
Voda je jednou z kľúčových surovín pri varení piva, keďže tvorí až 90 % tohto nápoja. Firma disponuje vlastnou čističkou odpadových vôd. Zaujímavosťou je že v procese čistenia vody vzniká bioplyn, ktorý premieňajú na elektrickú energiu.
Spolupráca so slovenskými dodávateľmi
V súčasnosti spoločnosť spolupracuje s viac ako 1 200 dodávateľmi, z toho viac ako 1 000 je slovenských. Firma pravidelne investuje do rozvoja svojich zamestnancov, ktorí sú dôležitou jej najdôležitejšou súčasťou.
„Zamestnanci poznajú okrem svojej mzdy, mzdovej triedy, maximálnej výšky variabilnej zložky aj svoje mzdové pásmo a základné pravidlá zvyšovania miezd. Extrémne dôležitá je pre nás v Heinekene ochrana zdravia a bezpečnosť našich zamestnancov. Tejto téme preto formou komunikácie aj vzdelávania venujeme čoraz väčšiu pozornosť,“ povedala Šimková.
Motivácia zamestnancov
Pre zamestnancov firma organizuje rôzne programy a snaží sa oceniť ich výnimočné správanie formou odmeny. Desiati najlepší zamestnanci, ktorí sa správajú v súlade s hodnotami firmy, boli posledných päť rokov odmenení výletom do Amsterdamu počas osláv narodenín holandskej kráľovnej, tzv. Queens Day. Zaujímavé je, že takmer 40 % vrcholových a stredných manažérov vo firme tvoria ženy.
„Uvedomujeme si, že alkohol, ktorý pivo obsahuje, môže pri nezodpovednom pití spôsobiť zdravotné, sociálne alebo ekonomické problémy, preto sa usilujeme šíriť informácie o zodpovednej konzumácii,“ hovorí Šimková.
Firma sa pri komunikácii a propagácii svojich produktov riadi prísnymi etickými pravidlami, ktoré idú často nad rámec platných zákonov.
Svoje reklamy napríklad neumiestňuje v blízkosti škôl, škôlok či zdravotníckych zariadení, v reklamných spotoch obsadzuje výlučne hercov vyzerajúcich staršie ako 25 rokov, reklamy nevysiela v časoch a reláciách určených prioritne detskému divákovi a podobne.
Ocenenie veľká Zelená firma
V kategórii Zelená firma sa porota rozhodla udeliť dve ocenenia, pre veľkú a pre malú firmu.
Víťazom v prvej kategórii sa stal GreenCoop družstvo v Zlatnej na Ostrove, ktoré ročne dodá na trh viac ako desať miliónov kilogramov domácich paradajok a snaží sa o ich šetrné pestovanie.
Keď sa hi-tech snúbi s paradajkou
Poľnohospodárska firma z južného Slovenska dokazuje, že sa dajú vypestovať nielen zdravé plodiny, ale aj zdravým spôsobom.
Poľnohospodárska firma z južného Slovenska ročne vyrobí viac ako 10 miliónov kilogramov kvalitných domácich paradajok. Spoločnosť GreenCoop sa snaží vypestovať nielen zdravé plodiny, ale aj zdravým spôsobom.
Revitalizácia skleníkov
Spoločnosť už desiaty rok buduje skleníky vybavené najmodernejšími dostupnými technológiami, napríklad cyklickým čistením závlahovej vody pomocou UV filtra.
Zároveň sa snaží obnoviť staré prevádzky skleníkov a sfunkčniť opustené geotermálne vrty, z ktorých mnohokrát nekontrolovateľne vyteká horúca voda do prírody.
Nielen tradícia, ale aj budúcnosť
V duchu tohto hesla sa snaží Zsolt Bindics, predseda, spolumajiteľ GreenCoop družstva, viesť firmu.
Družstvo zamestnáva 350 zamestnancov, spolupracuje s pestovateľmi, snaží sa podporovať integráciu mladých do poľnohospodárstva aj pomocou účasti v Združení mladých farmárov na Slovensku.
Všetci majitelia firmy vyrastali na Žitnom ostrove a veľmi im chýbali staré chute, ktoré pestovali ich rodičia v záhradách.
V roku 2008 preto založili výrobnú organizáciu GreenCoop družstvo, práve aby staré chute a čerstvosť vrátili na stoly slovenských spotrebiteľov a domácností.
Šetrný prístup k životnému prostrediu
„Založili sme odbytovú organizáciu, ktorá podporuje vznik nových fariem. Sami sme zakladali niekoľko nových fariem a skleníkov. Pestujeme kvalitné žitnoostrovské rajčiaky, teraz už aj uhorky,“ povedal Zsolt Bindics, predseda, spolumajiteľ GreenCoop družstva.
Pomaly začínajú pestovať aj šaláty, takže ich portfólio sa rozširuje. „Pestujeme bez postrekov, takže naše rajčiny sú veľmi bezpečné, a preto sú také chutné a zdravé,“ dodal Bindics. Plodom sa na Žitnom ostrove darí z dôvodu slnečných lúčov, ktoré v tomto regióne dosahujú svietivosť až 2000 hodín. Veľkým plusom je, že družstvo nepoužíva žiadne chemické postreky, ale biologickú ochranu v podobe prirodzených predátorov.
Veselá paradajka
Majitelia GreenCoop družstva preniesli svoju radosť a vášeň do značky Veselá paradajka, ktorá bude už od apríla dostupná v obchodných reťazcoch.