KAVA. V tejto dedinke – dnes je už mestskou časťou Komárna – sme natrafili na kalendár s názvom Pútnik svätovojtešský na rok 1936. Zalistovali sme teda v tejto okrúhle osemdesiatročnej publikácii.
Spadne a neublíži si
Prečo mačka vždy spadne na všetky štyri nohy a pri páde si neublíži? Tento zriedkavý úkaz z prírody vedci preskúmali a došli k záveru, že mačka má zo všetkých zvierat najvyvinutejší ústroj na udržanie rovnováhy. Je umiestnený v jej strednom uchu, pracuje podvedome, samočinne a rýchlo.
Keď mačka padá dolu chrbtom, „havarijný orgán“ sa automaticky zapne, následne zviera prudko a podvedome skrúti hlavu, čím sa dostane do optimálnej polohy. Hneď na to vystrie všetky štyri labky a padne na ne z akejkoľvek výšky. Mačka ani pri takýchto pádoch neutrpí úraz, kým pri ostatných zvieratách podobné situácie mávajú katastrofálne následky.
My už len dodáme, že podobný ústroj by sa zišiel aj ľuďom.
Nespíme rovnako
Starý kalendár vysvetľuje, že spánok človeka máva počas noci rozdielnu povahu.
Keď zdravý človek večer o desiatej zaspí, jeho spánok v nasledujúcej štvrťhodine je ešte slabý, postupne sa však zosilňuje a okolo jednej hodine po polnoci je najsilnejší. Potom do šiestej hodiny rannej pomaly prechádza do stavu driemot a postupného prebudenia. Lenže aj medzi piatou a šiestou hodinou rannou býva zasa hlbší, no trvá iba pol hodiny.
Čosi pre gazdinky
– Hrdzavé škvrnky z uterákov a z plátna odstránime citrónovou šťavou.
– Odvar z kostí je oveľa stráviteľnejší ako odvar z mäsa, preto je vhodnejší najmä pre chorých ľudí.
– Citróny a pomaranče dajú viac šťavy, keď ich pred rozkrojením zohrejeme.
– Hrdzavé korčule najprv natrieme handričkou namočenou v petroleji, potom ich vyleštíme kuchynskou soľou, alebo jemným šmirglom.
– Kuchynský nôž, ktorým sme krájali cibuľu, alebo ryby, zapichneme niekoľko razy do kvetináča s čerstvou hlinou a nepríjemný pach zmizne.
– Voda z varených zemiakov je výborná na umývanie kvetov postihnutých hmyzom.
Nakuknutie do budúcnosti
Kalendár sa do budúcnosti zapozeral v článku Ako budú ľudia žiť o sto rokov. Na schôdzi Spolku amerických chemikov jeho predseda takto opísal život človeka o storočie neskoršie:
Keď sa človek ráno zobudí, siahne po pilulkách, po ktorých sa stane rezkým a bystrým. Stiahne zo seba nočnú bielizeň a hodí ju do koša ako nepotrebnú vec. Jej vypranie by totiž stálo viac peňazí ako kúpa novej nočnej garderóby. Pilulky sa budú používať aj večer na prhĺbenie spánku a na vyvolávanie rozličných snov.
Vajce ako melón
V kalendári sa píše, že o sto rokov nebudú už zubné kefky. Ústa sa budú vyplachovať tekutinou, ktorá zničí všetky látky škodlivé na zuby. Ani chlapi sa nebudú musieť holiť – túto prácu za nich vykoná špeciálna tekutina, ktorou si navlhčia tvár a hneď získajú hladkú pokožku.
Ošípané vraj budú veľké ako kravy, sliepky dosiahnu veľkosť vtedajších prasiat, slepačie vajce sa stane takým veľkým ako melón. Človek si po raňajkách odpracuje svoje dve hodiny, potom si vyjde na výlet na niektorú planétu.
Na záver citácia z kalendára: „Kto chce, môže to všetko uveriť, kto nechce, nemusí.“ My ešte dodáme, že obrazotvornosť predsedu amerických chemikov naozaj siahala po oblohu.
Autor: FRANTIŠEK BUDA