ŠTÚROVO. Pomaly to bude 12 rokov odkedy otvorili Mestské múzeum v Štúrove. Porozprávali sme sa riaditeľom Júliusom Juhászom.
Keby ste si mohli vybrať tri výstavy, ktoré ste organizovali – ktoré by to boli?
Určite zostane pamätným prvý rok a prvá výstava v sekcii „85 rokov československého colníctva v Štúrove“. Ako ďalšiu spomeniem „Na počesť našich otcov“. Návštevníkom mohla pomôcť nájsť členov rodiny, ktorých stratili počas druhej svetovej vojny. Veru som videl aj slzy v očiach ľudí
Na slávnostnom otvorení výstavy sa objavili aj vtedajší najvyšší predstavitelia Maďarskej republiky. Medzi najúspešnejšie výstavy patrila aj „Štúrovo do toho, ktorú sme usporiadali pri príležitosti 90. výročia organizovaného športu v Štúrove.
Podľa čoho ste vyberali tohtoročné výstavy?
Na základe klasifikácie ministerstva sme miestne múzeum, takže prevažuje miestna história. To nevylučuje možnosť, organizovať iné typy výstav. Tento rok začína etnografickou výstavou, v polovici leta sa vrátime do polovice 19. storočia a potom opäť do súčasnosti.
Dvanásť rokov je dlhá doba nielen v dobrom manželstve, ale aj napríklad aj v živote múzea. Že funguje dobre, svedčí takmer 70 úspešných výstav. Boli však aj výstavy, ktoré sa vám nepodarilo urobiť?
Na niektoré sme nemali dostatok financií alebo priestoru.
Podarilo sa vám prekročiť hranice a vybudovať kontakty, ktoré vám pomôžu pri výmene alebo organizovaní spoločných projektov?
Široká sieť kontaktov na oboch stranách hranice pomohla usporiadať početné výstavy vypožičaných exponátov. S múzeami na druhej strane Dunaja organizujeme každoročnú sériu podujatí Noc múzeí. Zaujímavosťou je spojenie zúčastnených inštitúcií turistickým vláčikom.
Mohli by ste spomenúť známe osobnosti, ktoré boli hosťami alebo účinkujúcimi na vašich výstavách?
Bola tu „prvá dáma“ Maďarska, minister školstva SR László Szigeti, poľský konzul v Bratislave Andrei Kalinowski, poľský diplomat Konrad Sutarski a ďalší. Mohol by som vymenovať hostí z ministerstiev a zastupiteľských úradov z viacerých štátov.
Prichádzajú do múzea aj Štúrovčania žijúci v zahraničí?
Ľudia, ktorí tu kedysi žili, sú vítaní. Pripomenú si staré spomienky a vedia mnoho príbehov ľudí, ktorí sú v povedomí verejnosti.
Autor: ĽUDOVÍT TELEK