Komárno. Modernizácia čistiarne odpadových vôd (ČOV) prispieva k naplneniu hlavného poslania Ministerstva životného prostredia SR, ktorým je starostlivosť o životné prostredie so zreteľom na zabezpečenie trvalo udržateľného rozvoja. Povedal to v Komárne šéf rezortu Peter Žiga pri príležitosti odovzdania stavby rozšírenia a intenzifikácie ČOV.
Voda má v celom komplexe životného prostredia osobitné postavenie a náš hlavný cieľ je postupne dosiahnuť dobrý stav vôd na celom území Slovenska, zdôraznil Žiga s tým, že v praxi to znamená aj budovanie ČOV s vysokým čistiacim efektom.
Investícia za 5 miliónov
Podľa jeho ďalších slov projekt rozšírenia a intenzifikácie sa ťažko rodil, ale do konca roka bol dokončený. Investícia stála 5 miliónov eur, z toho štát a Európska únia poskytli 4,7 milióna eur. Realizácia projektu priniesla v Komárne zvýšenie kapacity ČOV, takže namiesto 31 000 obyvateľov sa môže na ňu už napojiť viac ako 40 000 a tiež všetky firmy. "Má nové technológie zodpovedajúce štandardom, ktoré si nie len Európska únia, ale aj 21. storočie vyžaduje," konštatoval Žiga.
Dodal, že predĺženie času zdržania odpadových vôd v biologickom procese bude mať pozitívny vplyv na kvalitu odpadových vôd a najmä zvýšenie kvality vypúšťaných odpadových vôd do Váhu. Pripomenul, že úspešná rekonštrukcia čistiarne v Komárne, podobne ako celý rad ďalších podobných stavieb, bola v rozhodujúcej miere financovaná z európskych zdrojov a štátneho rozpočtu.
Odpadovú vodu treba čistiť
V novom Operačnom programe Kvalita životného prostredia na roky 2014 2020 sú na podporu plnenia našich záväzkov v tejto oblasti alokované finančné prostriedky v celkovom objeme asi 400 miliónov eur. Ďalšie možnosti finančnej podpory sú vytvorené aj v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu, respektíve Programu rozvoja vidieka, v závislosti od veľkosti obce, konštatoval minister.
Podľa primátora Komárna Lászlóa Stubendeka je úplne prirodzené, že z vodovodu tečie čistá voda a odpadová voda je odkanalizovaná. Málokto myslí aj na to, že odpadovú vodu treba očistiť, aby sa nežiaduce látky nedostali do podzemných vôd, do našich riek, zdôraznil. V súčasnosti môžeme povedať, že problém znečistenia životného prostredia je z hľadiska kanalizácie a čistenia odpadových vôd vyriešený, dodal.