ŠTÚROVO. Galéria Júliusa Bartu sprístupnila výstavu kolekcií výtvarných prác mladého Novozámčana Ernesta Šorokšáriho.
Návštevníci výstavy sa stretávajú s umeleckými fotomozaikami, ktoré – ako povedala kurátorka výstavy Mária Skalová z Odboru sociálnych vecí, školstva a kultúry Mestského úradu v Nových Zámkoch „..sú ojedinelé výtvarné práce nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Nesú v sebe výtvarno-estetické a ekologicko-výchovné poslanie. Oslovujú najmä ľudí, ktorí majú blízko k umeniu a prírode.“
Ernest Šorokšári je rodákom z Nových Zámkov. Krátko žil v obciach Bešeňov a Bánov, v súčasnom období opäť býva v Zámkoch.
Už počas štúdia na SOU Jesenského ho oslovili rôzne maliarske techniky. Zmysel pre konštrukčné videnie a estetický cit spojené s dávkou trpezlivosti a nadšenia ho posunuli na dráhu výtvarného sebavyjadrovania.
Od počiatočných jednoduchých koláží prešiel v hľadaní výtvarného výrazu k technike mozaikového stvárnenia fotografií. V živote autora zohráva táto forma výtvarnej činnosti aj dôležitú úlohu terapie vzhľadom k jeho v detstve získanému zdravotnému handicapu.
Toto nie je prvá výstava 33-ročného autora. V roku 2008 debutoval s výstavou Celebrity v Minigalérii MsKS v kine MIer. V tom istom roku vystavoval aj v Bánove.
Šorokšári vytvoril aj prvú tematickú 12-dielnu kolekciu fotomozaík s motívom chránených motýľov slovenskej fauny.
Táto aktivita vznikla z podnetu tútorky mladého autora Márie Skalovej, odbornej pracovníčky úseku environmentálnej výchovy MsKS v Nových Zámkoch.
Ďalší súbor fotomozaík autora bol na témy Skvosty avifauny Slovenska, okrídlené skvosty prírody Slovenska, Kvitnúce perly slovenskej kveteny.
Ernest Šorokšíri vo svojich ďalších prácach bol inšpirovaný umeleckými a historickými stavbami a obrátil svoju pozornosť na veľkolepé stavby sveta – a tak postupne vznikali fotomozaiky – Golden Gate Brigde ( San Francisko), Eiffelova veža (Paríž) Dvojičky WTC (New York) a ďalšie, ktoré môžeme po prvýkrát vidieť v Mestskej galérii Júliusa Bartu v Štúrove spolu s ďalšími doteraz vytvorenými obrazmi vo výberovej kolekcii takmer 60 výtvarných prác. Ide o doteraz najväčšiu výtvarnú kolekciu autora.