Zmodernizovali verejné osvetlenie

Na hlavných ťahoch mesta pribudlo nové úsporné LED osvetlenie.

Ulica s novým osvetlením.Ulica s novým osvetlením.

Mesto sa úspešne uchádzalo na Ministerstve hospodárstva Slovenskej republiky o nenávratný finančný príspevok spolu s 530 samosprávami. Celkovo sa schválilo 435 žiadostí vo výške 83,8 milióna. Projekt bol spolufinancovaný z eurofondov v rámci operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast, opatrenie – Budovanie a modernizácia verejného osvetlenia pre mestá a obce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V mesiaci december prebehla čiastočná rekonštrukcia verejného osvetlenia na hlavných ťahoch. Ide konkrétne o ulice Levická, SNP, Nitrianska, Novozámocká, Ž. Bosniakovej, Slovenská, Štúrova, Hviezdoslavova, M. R. Štefánika, Námestie hrdinov, Duklianska, Komenského, Družstevná, Hradná, Hasičská, Krížna, Lúčna. Celkovo sa v tomto projekte vymenilo v meste 287 svietidiel.

SkryťVypnúť reklamu

Prioritou bola výmena svietidiel verejného osvetlenia na frekventovaných cestách. V projekte boli použité svietidlá značky SITECO SL10 LED, ktoré svojou technológiou patria medzi špičku vo svete. Nové svietidlá majú životnosť až 100 000 hodín. Preto sa mesto rozhodlo uchádzať sa o príspevok vo výzve a modernizovať verejné osvetlenie.

0_svetlo_res.jpg

Pôvodné osvetlenie.

Výmenou osvetlenia sa dosiahlo výrazné zvýšenie intenzity a rovnomernosti osvetlenia na vozovke, v priemere až o 46% a vďaka inovatívnej technológii sa dosiahla úspora na spotrebe elektrickej energie na vymenených úsekoch až o 57%. Výmena osvetlenia mala pozitívny dopad aj na zníženie množstva CO2 až o 22 ton za rok.

Zlepšením kvality osvetlenia sa zvýšila predovšetkým bezpečnosť na týchto frekventovaných cestách, ktoré sú osvetlené homogénnejšie. Vzniká tak pozitívny kontrast účastníkov premávky na tmavom pozadí. Použitou technológiou sa zabránilo vyžarovaniu svetla do horného polpriestoru, teda sa vo veľkej miere minimalizovalo neželané osvetľovanie budov (redukcia tzv. svetelného smogu). Z pôvodne rôznorodej farby svetla výbojok a žiariviek tak ulice žiaria jasným studeným bielym svetlom. Vďaka tejto teplote svetla získajú vodiči v uliciach lepší prehľad o situácií na ceste, nakoľko pri bielej studenej farbe je lepšia viditeľnosť a vyššia pozornosť účastníkov premávky.

SkryťVypnúť reklamu

V modernizácii osvetlenia mesto plánuje pokračovať aj v budúcnosti. Použitím moderných technológií sa nešetria len finančné prostriedky, zvyšuje sa aj bezpečnosť občanov, kvalita bývania v meste a v neposlednom rade sme ohľaduplnejší aj k životnému prostrediu. Zníženie emisií CO2 prispelo k zvýšeniu kvality životného prostredia a aj preto sa naše mesto stalo o „kúsok zelenšie“.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nové Zámky

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 579
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 604
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 391
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 145
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 594
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 265
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 517
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 502
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nové Zámky, Štúrovo a Komárno - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nové Zámky

Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Ornú pôdu zmenil úrad na ostatnú.


Medzi ocenenými sú aj Euridyka Stankovičová (druhá sprava) a Jana Marenčáková (štvrtá zľava).

Obsadenie školského tímu sa dnes stáva zásadným problémom.


Na premávku sa sťažovali obyvatelia na ulici J.Kráľa.

Na ceste navrhovali osadiť retardéry.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu