Ochranári na celom svete si 2. februára každoročne pripomínajú Svetový deň mokradí, ktoré sú domovom vzácnych druhov rastlín a živočíchov a z ktorých mnohé sú dnes kriticky ohrozené. Cieľom je upozorniť verejnosť, že mokrade nie sú prekážkou pre hospodárenie v krajine, ale ich múdre využívanie môže prispieť rovnako k ich ochrane ako aj úžitku pre človeka. Mokrade si svet pripomína ako pripomienku na podpis medzinárodnej Ramsarskej konvencie o ich ochrane, ku ktorému SR pristúpila v roku 1990. Zámerom svetového dňa je zdôrazniť význam mokradí pre udržanie ekologickej rovnováhy a zachovanie biologickej rozmanitosti. Na Slovensku Štátna ochrana prírody SR eviduje 22 medzinárodne významných mokradí, 72 národne významných mokradí, 467 regionálne významných mokradí a 1 050 lokálne významných mokradí.
Svetový deň mokradí na Slovensku pripomenú viaceré podujatia. Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) napríklad vyhlásila celoslovenskú vedomostnú súťaž venovanú problematike životného prostredia. Súťaž je určená žiakom II. stupňa základných škôl. SAŽP pri tejto príležitosti tiež organizuje tematické prednášky, besedy, premietania filmov, ekohry a ďalšie tvorivé aktivity na desiatkach škôl po celom Slovensku. Sekretariát Ramsarského dohovoru vypísal fotografickú súťaž pre mládež od 15 do 24 rokov. Prihlásené fotografie majú zobrazovať ľudí, ktorí využívajú mokraď pre svoje živobytie. Súťažné práce možno prihlásiť na www.worldwetlandsday.org v termíne od 2. februára do 3. marca. Jeden súťažiaci môže zaslať tri fotografie. Hlavnou cenou je letenka do mokraďovej destinácie podľa výberu výhercu.
Podľa Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ), ktoré uskutočňuje viaceré projekty na zlepšenie stavu mokradí a ich obyvateľov, sú mokrade jedným z najprodukčnejších ekosystémov a naši predkovia ich využívali ako výnosné kosné lúky a pasienky pre hospodárske zvieratá, ale aj na ťažbu dreva, trstiny či prútia, na poľovačky a rybolov. Mokrade sú pritom pre život človeka, jeho zdravie a prosperitu nenahraditeľné. Dodávajú čistú vodu, potravu, podporujú biodiverzitu, ochraňujú proti povodniam a uskladňujú oxid uhličitý. Až moderné poľnohospodárstvo je zodpovedné za ich odvodnenie, vysušenie a premenu na ornú pôdu, v ostatných poklesla výška vodnej hladiny v dôsledku vodohospodárskych zásahov. V súčasnosti tento negatívny trend pokračuje. Za posledných 100 rokov bolo zničených až 64 percent mokradí.
Myšlienka Svetového dňa mokradí vznikla pri oslavách 25. výročia podpisu Dohovoru o mokradiach, ktorý podpísali v roku 1971 v iránskom meste Ramsar (Ramsarská konvencia).
Parížske močiare
Parížske močiare pri obci Gbelce patria medzi najväčšie súvislé trstinové močiare na Slovensku.
Na viac ako štvorhektárovej ploche dočasne alebo trvalo hniezdi viac ako 170 druhov vtákov. Rezervácia, ktorou preteká potok Paríž, má najvyšší piaty stupeň ochrany. Paríž je pôvodný vodný tok upravený na odvodňovací kanál v poľnohospodársky využívanej krajine. Potok s dĺžkou 41,5 km je pravostranným prítokom rieky Hron. Parížske močiare sú súčasťou sústavy chránených území členských krajín Európskej únie Natura 2000.