KOMÁRNO. V meste sa za odvoz komunálneho odpadu neplatí viac ako doteraz. Mestské zastupiteľstvo nezmenilo výšku poplatkov v prípade fyzických ani právnických osôb. Platí však zákon podľa ktorého od 1. januára platia obyvatelia za uloženie drobného stavebného odpadu podľa odovzdaného množstva. Pre TASR to povedal vedúci komunálneho odboru Mestského úradu (MsÚ) v Komárne Alexander Patus.
"Táto zákonná povinnosť môže byť spravodlivá pre tých, ktorí takýto odpad nevytvárajú. Skúsenosť je však taká, že v prípade zavedenia platby stavebný odpad sa dostane na nesprávne miesto, vytvoria sa nelegálne skládky a ich likvidácia finančne zaťaží aj obyvateľov mesta," upozornil Patus s tým, že v uplynulých desiatich rokoch sa podarilo odstrániť v meste drvivú väčšinu nelegálnych skládok. Podotkol, že nové skládky však priebežne vznikajú a mesto je povinné ich sústavne odstraňovať na vlastné náklady. "Žiaľ, ani v jednom prípade sa nám nepodarilo zistiť páchateľa," konštatoval. V uplynulom roku sa snažilo mesto získať z Environmentálneho fondu finančné prostriedky na likvidáciu smetísk, ale projekty boli neúspešné.
Podľa ďalších slov vedúceho komunálneho odboru ceny v Komárne za odvoz komunálneho odpadu sú veľmi dobré. "V porovnaní s okolitými mestami máme o 10 až 15 percent nižšie poplatky. Naposledy sme zvyšovali ceny v roku 2012, keď rozdiel medzi príjmami a výdavkami bol taký veľký, že mesto muselo pristúpiť k takémuto nepopulárnemu kroku. V súčasnosti doplácame z vlastných zdrojov už len desať percent," ozrejmil Patus.
Vedúci oddelenia MsÚ sa netajil s tým, že skúsenosti so zberom separovaného odpadu nie sú najlepšie. "Nielen Slovensko, ale aj východná Európa zaostala, bola by potrebná osveta. Verím, že nový zákon, podľa ktorého všetky náklady spojené so separáciou budú uhrádzať výrobcovia, napomôže k tomu, aby sa mohla naštartovať silná mediálna kampaň a to nie za naše peniaze," zdôraznil s tým, že obyvateľstvo si musí uvedomiť vážnosť situácie. "Čím viac budeme separovať, tým menej budeme platiť za odvoz komunálneho odpadu," zdôraznil. Na komárňanských sídliskách existuje 63 separačných miest, ide o kontajnery na plasty, papier a sklo, ale funguje aj tzv. vrecový systém odvozu.