VEĽKÉ LOVCE. V ľudovom zvykosloví sa 6. január spája s koledníkmi, ktorí prezlečení za troch kráľov navštevovali domácnosti a spievajúc koledy posvätenou kriedou napísali na dvere príslušný letopočet s iniciálami mien troch kráľov. Skupinky koledníkov tvorili nielen deti, ale i dospelí, prípadne učitelia so žiakmi.
Fotogalériu si pozrite v článku
novezamky.sme.sk/c/8115786/fotogaleria-pozehnali-ludovy-dom-vo-velkych-lovciach.html >>
Symbolom požehnania domov je i nápis na dverách, kde okrem letopočtu sú aj písmená C+M+B. Tie sa tradične spájajú s menami troch kráľov, ale v skutočnosti sú začiatkom slov latinskej vety „Christus Mansionem Benedicat“, čo znamená „Kristus žehná tento dom“.
V mnohých častiach Slovenska sa tento zvyk udržiava dodnes. Niekde požehnáva príbytky iba kňaz, inde kňaza sprevádza spievajúca mládež s gitarou, akordeónom či husľami.
Jedným z požehnaných príbytkov vo Veľkých Lovciach bol i Ľudový dom Jozefa Galbavého. Na sviatok Troch kráľov ho podvečer navštívil miestny kňaz Pavol Klapica s pani kostolníčkou.
Po úvodnej kolede a modlitbách požehnal svätenou vodou a kadidlom jednotlivé miestnosti, pivnicu vinárskeho spolku i pódium, na ktorom vystupujú účinkujúci počas folklórnych slávností a ďalších kultúrnych podujatí.
Vďaka neúnavnej aktivite Jozefa Galbavého, ktorý svojim rodným domom uchováva v obci nielen ľudovú architektúru, ale i kultúru bývania našich predkov, sa s pomocou miestnych folkloristov a občanov darí udržať zvyky a tradície, ktoré si z pokolenia na pokolenie odovzdávali predchádzajúce generácie.
TEXT A FOTO
⋌ MARTA KASÁŠOVÁ
Autor: Marta Kasášová