Úroveň úmrtnosti je jedným zo základných demografických ukazovateľov poukazujúci na vyspelosť danej spoločnosti. Premietajú sa do nej mnohé demografické, sociálne a kultúrne skutočnosti ako socio - ekonomické podmienky spoločnosti, životný štýl populácie, odborná lekárska starostlivosť, kvalita životného prostredia, rodinné prostredie, atď.
Kvalitatívnou charakteristikou úmrtnosti sú príčiny smrti. V Slovenskej republike sa od roku 1994 pri kategorizácii príčin smrti uplatňuje 10. revízia Medzinárodnej klasifikácie chorôb (MKCH - 10).
Zo spracovaných údajov za Nitriansky kraj, ktoré prezentuje ŠÚ SR – pracovisko ŠÚ SR v Nitre vyplýva, že z celkového počtu 7 642 zomretých osôb v roku 2014, bolo 3 913 mužov. Do jedného roka zomrelo 24 detí. Na 1 000 zomretých žien pripadlo 1 049 zomretých mužov. Priemerný vek zomretého muža bol 69,21 roka a zomretej ženy 77,22 roka.
Jednoznačne najčastejšou príčinou úmrtia u oboch pohlaví sú choroby obehovej sústavy, na ktoré v roku 2014 zomrelo až 49,3 % obyvateľov (43,6 % mužov a 55,3 % žien). Z chorôb obehovej sústavy to boli najmä angina pectoris, akútny infarkt myokardu a ostatné ischemické choroby srdca.
Druhou najčastejšou príčinou sú nádory, na ktoré zomrelo 2 104 ľudí, t.j. 27,5 % (30,0 % mužov a 25,0 % žien). U mužov prevažovali zhubné nádory priedušnice, priedušiek, pľúc, hrtana a prostaty. U žien boli najčastejšie úmrtia na zhubné nádory prsníka.
Na vonkajšie príčiny zomrelo spolu 448 ľudí, t.j. 5,9 %. U mužov to boli najmä úmyselné sebapoškodenia, dopravné nehody, pády, utopenie, náhodné otravy. U žien sú to všetky iné vonkajšie príčiny úmrtí.
Menej častými príčinami úmrtí sú choroby dýchacej a tráviacej sústavy, na ktoré v sledovanom roku v Nitrianskom kraji zomrelo 429, resp. 360 ľudí (5,6 %, resp. 4,7 % všetkých zomretých v Nitrianskom kraji). Pri úmrtiach na ochorenia dýchacej sústavy to bol hlavne zápal pľúc (pneumónia), tak u mužov ako aj u žien. Čo sa týka tráviacej sústavy, sú to najmä úmrtia na choroby pečene.
Autor: Eva Rakovská, ŠÚ SR – pracovisko ŠÚ SR v Nitre