Takmer 23 vykradnutých chát týždenne – taká je bilancia minulého roka podľa policajných štatistík. Obdobie začína zlodejom práve teraz v októbri, keď ich ľudia v húfoch opúšťajú. Pokiaľ sa teda nechcete k týmto smutným štatistikám pridať, je potrebné svoju chatu pred zimou poriadne zabezpečiť.
Zabezpečenie chaty so sebou samozrejme prináša určité investície, na druhej strane vám však môže zabezpečiť okrem majetku aj psychickú pohodu a pocit bezpečia, ktorý je snáď ešte dôležitejší. „Môže ísť rádovo o stovky, u náročnejších o tisícky eur, ale takéto bezpečnostné prvky vám určitú dobu vydržia,“ tvrdí Daniel Gregor, špecialista na zabezpečenie zo spoločnosti, ktorá vyrába zámky a bezpečnostné vybavenie do dvier.
Praktické tipy na zabezpečenie chaty a chalupy
Hlavné sú dvere a zámok
Investujte do kvalitných, pevných bezpečnostných dvier, ktoré sú často prvým na čo sa zlodeji zameriavajú, ideálne je ak sú aj tým na čom si vylámu pakľúče. „Ako dvere, tak kovanie a vložka v nich by mali mať zodpovedajúcu certifikáciu a mali by zodpovedať minimálne bezpečnostnej triede 3,“ hovorí Daniel Gregor. Takéto dvere sú nie len odolné proti vyveseniu z pántov, ale ich vložka odolá aj pokusom o odvŕtanie, planžetovanie a bumping. Tretiu triedu bezpečnosti navyše požadujú aj poisťovne. Zárubne by mali byť natoľko pevné, aby nebolo možné ich roztiahnuť a dvere by sa mali otvárať dovnútra aby zlodej nemal prístup k pántom.
Psychologická vojna
Pevné dvere navyše môžu zlodejov odradiť, pretože usúdia, že by s nimi bolo príliš veľa námahy. Podobne zastrašujúci efekt máva aj vysoký plot, cez ktorý sa zle uteká s ukradnutými vecami.
Poraďte sa so zámočníkom
Ako konkrétne zabezpečiť práve tú vašu chatu vám najlepšie poradí skúsený a dobrý zámočník. „Odporúčam si celú chatu a prístupové dvere nafotiť, zájsť k certifikovanému zámočníkovi a ten vám podľa fotiek povie aký zvoliť zámok a kovanie aby sa riziko vykradnutia znížilo na minimum,“ radí Daniel Gregor.
Zabezpečte aj okná
Dôkladné zabezpečenie si zaslúžia aj okná, pretože nie je nič ľahšie ako jedno z nich rozbiť kameňom a následne sa obslúžiť celým obsahom chaty. Možností je niekoľko – napríklad pevné, uzamykateľné okenice alebo mreže, ideálne z vnútornej strany. „Pokiaľ vám vadí pokazený výhľad, existujú aj tzv. nožnicové mreže, ktoré je možné vyťahovať a sťahovať, prípadne bezpečnostné fólie, ktoré zabraňujú vysypaniu rozbitého skla,“ dopĺňa Daniel Gregor.
Nezabudnite na kôlňu
K chatám a chalupám tradične patrí aj kôlňa s najrôznejším náradím. Táto by tiež mala mať pevné dvere zabezpečené kvalitným zámkom. Práve v kôlňach a dielňach totiž zlodej môže objaviť ďalšie náradie, ktorým môže škodiť, nehovoriac o ľahko speňažiteľných strojoch ako motorová píla, alebo sekačka. „Odporúčam využiť visacie zámky vyšších rád, ktoré sú bežnými prostriedkami len ťažko prekonateľné,“ tvrdí Daniel Gregor. „Samozrejme je potom dôležitá aj kvalitná a dobre uchytená petlica. Zámky s petlicami sa už predávajú ako komplet a dobrý zámočník vám rád poradí ako na to.“
Elektronika je váš priateľ
Od dôb závor a petlíc technika predsa len pokročila. Na svoju chatu môžete nainštalovať aj elektronické poplašné zariadenie, ktoré v prípade narušenia spustí alarm, pošle vám SMS správu, alebo priamo upozorní bezpečnostnú službu, pokiaľ je napojené na pult centrálnej ochrany.