Svätá Stolica zrušila Rád sv. Benedikta so sídlom v Komárne

Všetky majetky, ktoré sa vzťahujú k tejto Benediktínskej komunite a nachádzajú sa na slovenskom území patria Cirkvi na Slovensku.

Ilustračná snímka.Ilustračná snímka.

KOMÁRNO. Svätá stolica rozhodla o zrušení Rádu sv. Benedikta so sídlom v Komárne. Stalo sa tak 13. novembra 2015. Ide o definitívne rozhodnutie. V mene Svätej stolice rozhodla Kongregácia pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života. Tá má povinnosť zasiahnuť a rozhodnúť vo všetkom, čo sa týka komunít zasväteného života. Kongregácia rozhodla po tom, ako si vypočula názor Štátneho sekretariátu a po dôkladnom preskúmaní situácie Benediktínskej komunity v Komárne v Trnavskej arcidiecéze na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa kongregácie neboli naplnené podmienky stanovené dekrétom vtedajšieho trnavského arcibiskupa Jána Sokola zo dňa 12. septembra 1990 o existencii dotyčnej komunity, ktorá namiesto toho, aby zvýraznila benediktínsku prítomnosť na Slovensku a podporila pastoračnú starostlivosť o tunajších maďarských veriacich, sa stala prameňom neporozumenia s miestnou cirkevnou komunitou.

Kongregácia zároveň rozhodla, že všetky hnuteľné a nehnuteľné cirkevné majetky, ktoré sa vzťahujú k tejto Benediktínskej komunite a nachádzajú sa na slovenskom území, na základe predchádzajúcich Apoštolských konštitúcií z rokov 1977, 1995 a 2008, a v zmysle potvrdenia Štátneho Sekretariátu - Oddelenia pre vzťahy so štátmi zo dňa 1. októbra 2011, patria Cirkvi na Slovensku, konkrétne cirkevným jednotkám latinskej cirkvi v Slovenskej republike, na území ktorých sa aktuálne nachádzajú.

SkryťVypnúť reklamu

Trnavská arcidiecéza vo vyhlásení, ktoré poskytla agentúre SITA, prijíma uvedené rozhodnutie Svätej Stolice. Zároveň spolu s ďalšími diecézami v Slovenskej republike, túži vyjadriť rehoľným komunitám, nevynímajúc rehoľnú komunitu Benediktínov, svoje vysoké uznanie za prínos, ktorým v minulosti pomáhali a naďalej prispievajú k obohateniu života cirkevných spoločenstiev. "Tak ako vždy, aj teraz zostávajú dvere radostne otvorené každej rehoľnej komunite, nevynímajúc ani komunitu Benediktínov, ktorá sa chce spolupodieľať na duchovnom dobre a pastoračných požiadavkách Cirkvi v Trnavskej arcidiecéze i na celom Slovensku. Avšak, táto otvorenosť predpokladá dobrú vôľu Benediktínskeho rádu,

kladné rozhodnutie miestneho biskupa a prijatie jasných podmienok zo strany Svätej Stolice, predovšetkým Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života," uvádza sa vo vyhlásení.

SkryťVypnúť reklamu

Cirkevné majetky, ktoré predtým patrili Benediktínskej komunite v Komárne, musia byť podľa arcidiecézy ochránené, to znamená, že nesmú byť ani predané, ani sa s nimi nesmie manipulovať za inými účelmi. Budú spravované pod kontrolou príslušného diecézneho biskupa. "Ak by totiž hypoteticky prišlo k založeniu novej nezávislej Benediktínskej komunity na slovenskom území v rámci Slovanskej benediktínskej konfederácie, na základe jasných podmienok Svätej Stolice by mohli byť tieto majetky, v celosti alebo ich časť, odovzdané do správy tejto novej komunity, aby slúžili na jej živobytie a pomoc pri vykonávaní jej aktivít," uvádza sa vo vyhlásení.

Trnavský arcibiskup Ján Orosch minulý rok odobral súhlas na činnosť Rádu svätého Benedikta v Komárne, pretože nenaplnil stanovené podmienky k činnosti, ktoré vychádzajú z Kódexu kánonického práva. To znamená, že v Komárne nevznikla žiadna komunita benediktínov. Rád svätého Benedikta v Komárne reprezentoval podľa Trnavskej arcidiecézy jedine hospodár Juraj Szalay, ktorý je civilná osoba a nie rehoľník.

Zástupca Rádu sv. Benedikta so sídlom v Komárne Juraj Szalay požiadal ministerstvo kultúry o obnovenie zápisu rehole. To mu však nevyhovelo.

Na Slovensku dnes pôsobia benediktíni v Banskobystrickej diecéze v kláštore Premenenia Pána v Sampore, ktorí prišli pôvodne z Poľska. Tu žije dvanásť mníchov. Benediktíni sú katolíckym rádom, ktorého členovia žijú podľa najstarších západných mníšskych tradícií kodifikovaných v Regule sv. Benedikta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nové Zámky

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 057
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 025
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 828
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 946
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 627
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 485
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 953
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nové Zámky, Štúrovo a Komárno - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nové Zámky

Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Ornú pôdu zmenil úrad na ostatnú.


Medzi ocenenými sú aj Euridyka Stankovičová (druhá sprava) a Jana Marenčáková (štvrtá zľava).

Obsadenie školského tímu sa dnes stáva zásadným problémom.


Na premávku sa sťažovali obyvatelia na ulici J.Kráľa.

Na ceste navrhovali osadiť retardéry.


1

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu