KOMÁRNO. V komárňanskej Galérii Limes vystavia viac ako sto obrazov výtvarníka Zoltána Nagya. Pôjde o olejomaľby, akrylové a pastelové obrazy, grafiky, experimentálne diela z autorovho tvorivého obdobia od roku 1979 až po súčasnosť. Organizátorom výstavy je Občianske združenie pre umelecký a kultúrny rozvoj Podunajska Pro Arte Danubií. Vernisáž sa uskutoční v piatok 4.12. o 17.00 h.
Zoltán Nagy sa narodil v roku 1961 v Lučenci. Strednú umeleckopriemyselnú školu, odbor grafika, ukončil v roku 1980 v Bratislave. V rokoch 19851991 študoval na bratislavskej VŠVU u Albína Brunovského a Karola Ondreičku. Jeho grafiky, kresby ceruzkou, pastelové a akrylové práce i olejomaľby sú vypracované do najmenších detailov. Spolupracuje s viacerými vydavateľstvami. Je členom Spolku maďarských výtvarných umelcov na Slovensku. Je zakladajúcim členom výtvarného zoskupenia Bratislavské ateliéry. Žije a tvorí v Bratislave.
"Nagy je jeden z najtalentovanejších kresliarov na Slovensku, hoci u umelcov strednej generácie sa o talente nezvyklo hovoriť. Odôvodňuje to však práve jeho jedinečný pohľad na svet, ktorý je pomerne zložitý, a to tak z hľadiska myšlienkového obsahu, ako aj obrazového prejavu. Jeho svet sa skladá zo spomienok, túžob a predstáv a javí sa ako z jednotlivých detailov pozostávajúci obraz, ktorý nadobúda zmysel práve ich vzájomným prepojením do pre nás často nezvyčajného celku vyvolávajúceho rôzne asociácie," povedala historička umenia Zsófia Kiss-Szemán s tým, že v obrazoch sa miešajú prvky skutočnosti s obrazmi a myšlienkami, ktoré majú pôvod v autorovej fantázii.
Ako uviedol Zoltán Nagy, necháva sa uniesť rôznymi predstavami, a tak dáva priestor voľnému, občas aj nekontrolovanému prejavu jeho svojského vnímania a chápania sveta, ktorý je plný irónie a sebairónie. "Pre tento cieľ je vhodnou vyjadrovacou metódou každý spôsob tvorby, u Nagya je to predovšetkým asociácia, deformácia a groteska. Základným elementom jeho tvorby je prepájanie rôznych myšlienok a symbolov. Deformácia slúži ako prostriedok na zdôraznenie závažnej myšlienky, ale aj na zvýraznenie niečoho nenormálneho, chorého, neobvyklého v duchu expresívnej maľby," konštatovala historička. Dodala, že Nagyov spôsob maľby sa formuje z osobitého videnia so surrealistickým základom a poňatím, k čomu sa pridružuje expresívny výraz podmienený jeho temperamentom. V jeho tvorbe preto nachádza priamu cestu aj spontánnosť, hravosť a humor, ktoré sú príznačné aj pre surrealistické a dadaistické myslenie.
Nestorom výstavy je Imre Molnár, riaditeľ Maďarského inštitútu v Bratislave a Peter Benčič, podnikateľ. Výstava bude otvorená do konca januára 2016.