REGIÓN. Európska komisia (EK) v piatok schválila finančnú podporu pre projekt obnovy chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy. Celkové náklady na projekt dosiahnu šesť miliónov eur, pričom EK naňho z programu pre životné prostredie LIFE prispeje čiastkou 3,6 milióna eur na obnovu prirodzených biotopov a zavedenie trvalo udržateľného hospodárenia. Koordinátorom projektu je Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ).
Projekt, ktorý potrvá do konca roku 2022, zahŕňa obnovu a zavedenie vhodného manažmentu lesných a nelesných biotopov európskeho významu, obnovu vodného režimu riečnych ramien a mokradí, prenájom pozemkov určených na následný vhodný obnovný manažment ako aj implementácia preventívnych opatrení na kontrolu návštevnosti a rušenia v cieľových územiach.
EK očakáva, že v rámci projektu sa obnoví najmenej 4 500 metrov riečnych ramien, ako aj mokrade na rozlohe 37 hektárov. V záujme obnovenia vodného režimu sa má postaviť alebo zrekonštruovať najmenej päť technických objektov. Na 45 hektároch by mali vysadiť vyše 57-tisíc stromov a zároveň odstrániť invazívne druhy drevín a rastlín.
Dunajské luhy (164,85 ha) sa nachádzajú na ľavom brehu Dunaja a sú zároveň aj významným vtáčím územím. Medzi obcami Dobrohošť a Sap je bohato rozvetvený systém vodných plôch a riečnych ramien ako súčasť vnútrozemskej delty Dunaja.
Obrovské množstvá naplavených štrkopieskov dosahujúce miestami hĺbku až 350 metrov tu uchovávajú najväčšie zásoby kvalitnej pitnej vody v strednej Európe. Toto územie predstavuje významný migračný koridor a zimovisko pre viaceré druhy vtákov. Typickými zástupcami sú napríklad veľmi zriedkavý bocian čierny, náš najväčší dravec orliak morský či haja tmavá, kulík riečny, brehuľa hnedá a rybárik riečny. Nad ramenami Dunaja často vidieť krúžiť volavky, v okolí vody nachádzajú svoje nocoviská kormorány. Spomedzi cicavcov je unikátom endemický a ohrozený hraboš severský panónsky, drobný hlodavec pôvodom z čias doby ľadovej. Z európsky významných živočíchov sa tu vyskytuje napríklad aj mlok dunajský.