Presunú účtovníctvo škôl na mestský úrad?

Výška spreneverených peňazí na Bethlenke presiahla 140-tisíc eur. Zatiaľ padli dve hlavy.

Mestský kontrolór Štefan Rovňaník.Mestský kontrolór Štefan Rovňaník. (Zdroj: (MA))

NOVÉ ZÁMKY. Len v pondelok pred rokovaním mestského zastupiteľstva dostali poslanci správu mestského kontrolóra o výsledkoch hĺbkovej kontroly finančných operácií Základnej školy na Ulici G. Bethlena. Od 21. októbra ju na pokyn mestských poslancov robili traja pracovníci mesta. Prvotné zistenia hovorili o tom, že pracovníčka školy spreneverila 50-tisíc eur. Neskôr sa suma vyšplhala na 100-tisíc – ale to nebolo všetko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neuveriteľná suma

Podľa výsledkov hĺbkovej kontroly sprenevera peňazí z Bethlenky za obdobie od januára 2012 do 31. júla 2015 dosahuje neuveriteľnú hodnotu – viac ako 140-tisíc eur. Ďalšie peniaze sa doteraz nepodarilo identifikovať.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2011 – za pôsobenia predchádzajúceho riaditeľa školy – neboli zistené žiadne neoprávnené výbery prostriedkov. Prvý neoprávnený výber 500 eur bol uskutočnený januári 2012 z výdavkového účtu. V roku 2012 podobným spôsobom škola prišla o takmer šesťtisíc eur.

Pracovníčka školy vyberala hotovosti z účtov a neodviedla ich do pokladne – niekedy aj trikrát denne.

Používala falšovaný podpis?

Okrem svojho podpisu na výbernom lístku údajne používala falšovaný podpis ďalšej pracovníčky školy. Ako mohla v banke uskutočniť 180 výberov na falšovaný podpis, budú preverovať orgány činné v trestnom konaní.

V roku 2014 už pracovníčka školy peniaze nevyberala, ale rovno prevádzala na svoj alebo synov účet. Za sedem mesiacov roka 2015 stihla spreneveriť viac ako 51-tisíc eur, z ktorých viac ako 30-tisíc spreneverila prevodmi.

SkryťVypnúť reklamu

Kto si mohol všimnúť manko

Doklady o výberoch a výpisy z bankových účtov mala kontrolovať riaditeľka školy Helena Lelovská. Tá však na spreneveru neprišla, od septembra je práceneschopná a od minulého týždňa má nástupcu.

Ďalším, kto mal prísť na spreneveru, bol mestský kontrolór Štefan Rovňaník, V roku 2014 robil na Bethlenke komplexnú kontrolu hospodárenia za rok 2013.

„Komplexná kontrola sa zameriava na 16 bodov – napríklad inventarizáciu, zmluvy, interné smernice, personálnu oblasť, dochádzku, pracovné zmluvy a a podobne. Kontrola bola vykonaná námatkovým spôsobom,“ povedal kontrolór poslancom.

„Na mesto prichádzajú údaje zo všetkých účtov škôl za celý rok. Sú to agregované údaje, z ktorých sa nedá zistiť defraudácia. Musela by byť krížová kontrola,“ dodal vedúci finančného odboru mestského úradu Peter Velecký.

SkryťVypnúť reklamu

Ani v škole si väčšie množstvo chýbajúcich financií nevšimli.

„Predchádzajúci riaditeľ odovzdal školu vo veľmi dobrej kondícii. Nebolo treba veľa meniť ani opravovať. Učitelia nedostávali odmeny ani osobné ohodnotenie. Žiaci však o nič ukrátení neboli,“ zdôrazňuje mestský poslanec a pedagóg z Bethlenky Štefan Prešinský.

Kontrolóra neodvolali

Pracovníčku školy vyšetrujú. Rada školy navrhla riaditeľku školy odvolať a primátor v tomto zmysle aj konal. Poslanci volali na zodpovednosť mestského kontrolóra, ktorý na Bethlenke neodhalil žiadnu machináciu s peniazmi. Okrem toho mu vyčítali spory so svojím bývalým podriadeným aj bývalým primátorom mesta.

Viceprimátor Lukáš Štefánik poslancov oboznámil s dôvodmi, pre ktoré zaniká funkcia hlavného kontrolóra mesta: „Do úvahy prichádzajú dve možnosti – ak sa kontrolór funkcie vzdá alebo ak opakovane alebo zvlášť hrubým spôsobom poruší povinnosti zamestnanca alebo vedúceho zamestnanca vyplývajúce z jeho funkcie – a bol na to aspoň raz písomne upozornený zastupiteľstvom.“

Ani bývalé vedenie mesta kontrolórovi písomne nič nevyčítalo. Poslanci teda na stredajšom rokovaní odhlasovali písomné upozornenie hlavnému kontrolórovi za porušenie povinností pri kontrole na Bethlenke. Súčasne ho vyzvali, aby odstúpil.

Za priame odvolanie mestského kontrolóra hlasovalo len sedem poslancov.

Riaditeľom v najťažšom období

Vo funkcii riaditeľa bol len pár minút a už mal pred sebou mikrofóny troch televíznych štábov.

„Keď sa v septembri prevalila kauza so spreneverou a pani riaditeľka odišla na péenku, prikázal som skontrolovať zvyšok roka 2014. Keď mi povedali že chýba ďalších 52-tisíc eur, až som sa musel posadiť. Preto som požiadal, aby mesto u nás vykonalo hĺbkovú kontrolu,“ povedal riaditeľ Základnej školy na Ulici G. Bethlena Róbert Jonáš. Vo funkcii bude do skončenia výberového konania, najdlhšie počas 6 mesiacov. Aj jeho sme sa pýtali, v akom režime škola fungovala bez 140 tisícok.

„Zastavili sa akékoľvek aktivity: renovácia školy, výmena podláh, oprava sociálnych zariadení. Posledné roky sme prijímali menej prvákov ako obvykle. Keď nám stopli osobné ohodnotenia, odmeny a zdôvodňovali to nižším počtom žiakov, zdalo sa to logické,“ povedal pre MY.

Podľa informácií z rokovania zastupiteľstva exekútor zablokoval nakladanie s bytom bývalej pracovníčky školy vyšetrovanej z defraudácie. Časť peňazí možno vymáhať od jej syna, ktorý zodpovedá za príjmy na svojom účte. Škoda z nedbanlivosti sa dá vymáhať aj od bývalej riaditeľky Bethlenky.

Účtovanie škôl presunúť na mesto?

Primátor Otokar Klein už začiatkom roka navrhoval zriadiť na mestskom úrade útvar, ktorý by mal na starosti účtovanie finančných operácií základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.

Po prevalení kauzy na Bethlenke avizoval, že tento zámer bude presadzovať ďalej.

„Snaha mesta je logická, aj keď nie nová. Vedenie mesta sa o to snažilo už v minulom období, riaditelia zámer zamietli. Teraz má mesto precedens. Ale nemyslím si, že to je šťastné riešenie. Skôr treba zaviesť pravidlá, ktoré podobným prípadom zabránia,“ pokračuje R. Jonáš.

„Riaditeľ môže napríklad mesačne posielať mestskému kontrolórovi výkaz o kontrole účtov. Aj riaditeľ môže pochybiť – ale aspoň je dôkaz, že sa venoval kontrolnej činnosti,“ uzatvára.

Po prijatí finančných opatrení Bethlenka obnovila normálne toky financií. Chystá sa investovať do rekonštrukcie sociálnych zariadení.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nové Zámky

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 556
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 247
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 982
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 463
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 210
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 120
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 967
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 473
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nové Zámky, Štúrovo a Komárno - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nové Zámky

Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Ornú pôdu zmenil úrad na ostatnú.


Medzi ocenenými sú aj Euridyka Stankovičová (druhá sprava) a Jana Marenčáková (štvrtá zľava).

Obsadenie školského tímu sa dnes stáva zásadným problémom.


Na premávku sa sťažovali obyvatelia na ulici J.Kráľa.

Na ceste navrhovali osadiť retardéry.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu