NOVÉ ZÁMKY. Medzinárodná spoločnosť plastikových modelárov každoročne organizuje v anglickom Telforde neoficiálne majstrovstvá sveta.
Novozámčan Stanislav Paulicsek sa z nich minulý týždeň vrátil so dvomi medailami, cenou diváka a plaketou za najlepšie vypracovaný model japonskej stíhačky Kawasaki Nick.
Má niekoľko ocenení aj modelársky unikát
S. Paulicsek sa modelárstvu venuje od roku 1985, Jeho prvým modelom bol český dvojplošník Bristol Bulldog. Od deväťdesiateho deviateho mal desaťročnú pauzu. Súťažný comeback absolvoval s modelom Dakotoy SkyTrain, ktorá zásobovala Berlín počas blokády po druhej svetovej vojne.
V obrázkovom časopise uvidel fotografiu havárie francúzskej parnej lokomotívy z devätnásteho storočia. Zapojili za ňu vyše tridsať vozňov a hoci sa v stanici snažila zabrzdiť, zotrvačnosťou ju vytlačili z vestibulu na ulicu. Inšpirovala ho pri zostavovaní diorámy z bombardovaných Drážďan počas druhej svetovej vojny.
"Zlatá" lokomotíva zo šampionátu. Foto: (MA)
V roku 2013 za tento model dostal okrem ceny poroty aj historický rytiersky kríž. Za japonskú stíhačku havarovanú v džungli mu udelili vyznamenanie na medzinárodnej súťaži v Maďarsku. A jeho Modrá lagúna – dioráma s lietadlom utopeným v šampóne – bola pred niekoľkými rokmi takmer svetovým unikátom.
Miniatúry v hangároch
Naposledy sme s ním hovorili po tohtoročnej novozámockej modelparáde v matičnom dome na Nábreží. Ocenil dlhoročnú ústretovosť Matice pri prenájme sály aj podporu primátora Kleina organizátorom súťaže. Okrem iného prezradil, že sa chystá na do Veľkej Británie na majstrovstvá sveta – hlavne nabrať skúsenosti a vidieť prehliadku svetovej špičky.
„Ako Európan chce ísť do Ríma, tak modelára ťahá do Telfordu. Kamarát tam bol pred pár rokmi, tentokrát sme šli štyria. Súťaž so sprievodnou burzou zaberala niekoľko hangárov. Vystavovali viac ako 1 600 súťažných modelov, okrem toho modelári priniesli exponáty do tematických sigov. Osobitný mali napríklad Spitfiry, Hurricany, Wellingtony a okrem iného aj japonské lietadlá. Tam si všimli aj moje japonské lietadlo.
Pamätáte si túto scénu z filmu Súboj o poklad Yankee Zephyra? Foto: (MA)
Inak je tam atmosféra ako na našich veľtrhoch. Ľudia obzerajú, diskutujú, vymieňajú si skúsenosti. Pochytil som niečo z anglických piesní, mám celkom slušný prízvuk. U Angličanov sme sa stretli s veľkou ochotou a perfektnou organizáciou. Pri takomto veľkom podujatí všetka česť.
Po skončení výstavy sa šlo na burzu. Z tých druhov materiálov, chemikálií, lepidiel a urýchľovačov možno polovicu vôbec nepoužívam,“ hovorí Stanislav Paulicsek.
Objavil vlastnú technológiu lakovania áut
Pri posledných modeloch prišiel na novú technológiu úpravy automobilových karosérií.
„Stále neboli dosť nablýskané. Tak som kasňu ponoril do laku a nechal odkvapkať na sušiaku. Taký klavírový lesk som ešte nevidel,“ pochválil sa.
Tajomstvom modelára je vdýchnuť plastiku dušu a grády – napríklad zaprášiť okienka okolo stieračov, zabrýzgať pneumatiky. Aj anglickí porotcovia majú úplne iný zmysel pre detaily modelov. K exponátom súťažiacim na šampionáte vyžadovali aj fotodokumentáciu s plánom stavby.
Ceny zo svetového šampionátu pre Novozámčana. Foto: (MA)
Priviezol si draka
Stanislav Paulicsek priniesol z Anglicka do Nových Zámkov zlatú medailu, bronzovú medailu, cenu diváka a cenu poroty za vypracovanie modelu. Najväčší úspech mala dioráma s havarovanou lokomotívou.
„Úspech teší. Ale úplne ma vyčerpala tridsaťhodinová cesta späť. Ak ešte raz, tak len lietadlom,“ skonštatoval.
Ako správny milovník japonských lietadiel si z Anglicka okrem skúseností priniesol model úplne prvého japonského ani nie ešte lietadla, ale skôr draka Hinomaru.
Nemá ani poťah, len samotnú konštrukciu – zato o to detailnejšiu. Bude to prvý kovový model lietadla, do ktorého sa pustí. A hoci obvykle mu zostavenie kompletného modelu s detailmi trvá asi tri mesiace, „nahý“ japonský drak bude potrebovať viac.