ŠURANY. V piatok sa v spoločenskej hale konal Deň medu a medoviny. Po prvom včelárskom workshope pred tromi rokmi bol už tretím podujatím venovaným včelárskej tradícii.
Najstarší zápis ešte nevylúštili
Na akcii mali k dispozícii článok z mesačníka slovenského ústredia spolkov včelárov z roku 1933 ktorý hovoril o šurianskych včelároch. Vystavili tu kalendár z roku 1946, autentické zápisky včelára z roku 1967. Na Kopci vraj majú dokonca včelársku knihu písanú švabachom, ale tej by najprv niekto musel rozumieť.
Návštevníci spoločenskej haly mohli vidieť náradie a náčinie včelárov, úle, ochranné obleky a hlavne výrobky. Živé včely, našťastie, zostali zakryté sklom.
Krúžky aj pre dospelých
Mladíci v bielych „mundúroch“ neboli anjeli ani džudisti, ale členovia včelárskeho krúžku zo základnej školy na Bernolákovej ulici. Druhý rok ich vedie tamojší učiteľ a mestský poslanec Karol Kliment, ktorý má na starosti aj vzdelávanie začínajúcich dospelých včelárov.
„Raz mesačne s nimi mávame osemhodinový blok. Po roku absolvujú testy na strednej škole v Banskej Bystrici. Úspešní absolventi dostanú výučný list začínajúceho včelára a následne môžu požiadať Slovenský zväz včelárov o dotáciu – päť kompletných úľov osadených včelami a rámikmi. Začínajúci včelári teda okrem vedomostí dostanú aj včelie rodiny, ktoré by u nich už mali prežiť,“ povedal K. Kliment.
Fotogalériu si pozrite v článku
http://novezamky.sme.sk/c/8062968/fotogaleria-den-medu-a-medoviny-v-suranoch.html >>
Na prvom stretnutí sa zišlo viac ako dvadsať záujemcov o včely z viacerých miest južného Slovenska. Na nasledujúcom včelárskom bloku predposlednú novembrovú sobotu sa môžu zúčastniť aj ďalší adepti včelárenia.
Roj v banánovej škatuli
Hasič Pavol Mucha získal svoj prvý roj priamo na zásahu, kam ho privolali. Včely schoval do banánovej škatule a pretože ich nemal kde „ubytovať“, na druhý deň kúpil úľ. Včely sa, našťastie, uchytili a prvý rok už zazimoval púť včelstiev. Zháňal literatúru, zapísal sa na včelársky kurz, postupne si začal zbíjať rámiky a stavať úle.
Dnes má 17 úľov, vlastný web, každý rok o tretinu zvyšuje počet včelích rodín. Výrobe medu vraj veľmi neholduje, ale celú zimu sa venuje výrobe nových úľov a rámikov.
Formičky na včelí vosk
Marián Mečiar z Kremnice chová včely od roku 2000. Z včelieho vosku odlieva najrôznejšie ozdoby a postavičky. Okrem iného v Šuranoch vystavoval betlehem z prírodného materiálu s figúrkami z včelieho vosku. Takto sa vraj vosk zhodnotí najlepšie.
Niektorí včelári si dokonca každý rok odkladajú tehličku vosku. Môže sa uskladňovať stovky rokov, vydrží teplotu tu 55 stupňoch a nepodlieha žiadnej degradácii – akurát stúpa.
Vyrába aj silikónové formy na odlievanie ozdôb a postavičiek. V Šuranoch sa zastavil cestou do Česka, kde mal mať na strednej škole prednášku pre adeptov včelárstva s ukážkami svojej tvorby.