NOVÉ ZÁMKY. V sídle spoločnosti Brantner Nové Zámky bol stretnutie menežmentu s poslancami a predstaviteľmi mesta. Poslanci mestského zastupiteľstva si vypočuli prezentáciu činnosti novozámockej spoločnosti Brantner, o ktorej sa na posledných rokovaniach zastupiteľstva často hovorilo.
Vyše dvadsaťročná pôsobnosť
Ako odznelo na prezentácii, spoločnosť Brantner Nové Zámky s.r.o. vznikla v roku 1993 z Technických služieb mesta Nové Zámky. Je spoločným podnikom rakúskej firmy Brantner Walter, G.m.b.H. Krems a samosprávy Nových Zámkov.
V oblasti odpadového hospodárstva pre mesto poskytuje zber a odvoz komunálneho odpadu, zber a zhodnocovanie druhotných surovín, triedený zber v meste, poradenstvo pre oblasť odpadového hospodárstva. Spoločnosť prevádzkuje prekládkovú stanicu a zberný dvor pre obyvateľov mesta.
Osemsto ton odpadu mesačne
V Nových Zámkoch je rozmiestnených viac ako 5 200 nádob s objemom 120, 240 a 1 100 litrov. V závislosti od rajónov sa odpad vyváža raz týždenne, dvakrát týždenne, raz mesačne alebo dvakrát mesačne. V jednom mesiaci to predstavuje spolu 23 200 vývozov a vyše 800 ton vyzbieraného komunálneho odpadu.
Odpad vyzbieraný zbernými vozidlami sa na presypáva prekládkovej stanici do veľkoobjemových kontajnerov, ktoré sa po naplnení odvážajú na skládku Brantner Kolta s.r.o., vzdialenú od mesta asi 30 kilometrov. Obyvatelia s trvalým pobytom v meste môžu na prekládkovej stanici odovzdať bezplatne biologicky rozložiteľný odpad (neobmedzene), 250 kilogramov objemného odpadu a jeden kubík drobného stavebného odpadu za rok.
Obyvatelia môžu odovzdať separované komodity
Na území mesta je rozmiestnených viac ako 560 plastových nádob objemu 1 100 litrov na separovaný zber. Nádoby na PET fľaše odvážajú raz týždenne, nádoby na sklo a papier raz mesačne.
Mesačne sa v meste vyzbiera spolu viac ako 140 ton PET – plastov, 200 ton papiera, 240 ton skla, 50 ton bioodpadu.
Občania s trvalým pobytom v Nových Zámkoch môžu na zbernom dvore bezplatne odovzdať 17 druhov komodít výmenou za toaletný papier alebo vreckovky.
Vplyv nového zákona o odpadoch
Od polovice budúceho roka platí nový zákon o odpadoch, ktorý mení hlavne spôsob a financovanie separovaného zberu.
„Zodpovednosť za zber, triedenie a likvidovanie separovaných odpadov budú mať takzvané organizácie zodpovednosti výrobcov, na ktorých bude aj financovanie. Táto časť zmluvy medzi mestom a spoločnosťou Brantner Nové Zámky zo zákona zaniká,“ povedal pre MY mestský poslanec Jaromír Valent, konateľ spoločnosti Brantner Nové Zámky.
Podľa jeho slov mesto od júla 2016 uzavrie zmluvu s niektorou organizáciou zodpovednosti výrobcov. Za zber separovaného odpadu už potom nebude platiť nikomu.
„Odhadujem, že mesto ušetrí ročne približne 190-tisíc eur. Peniaze zostanú v rozpočte samosprávy a možno ich potom investovať napríklad do budovania chodníkov či ciest,“ dodal J. Valent.
Brantner Nové Zámky s.r.o. bude naďalej plniť tú časť zmluvy medzi mestom a spoločnosťou Brantner, ktorá sa týka zberu bežného komunálneho odpadu.
„Čím viac odpadových surovín ľudia vyseparujú pre organizáciu zodpovednosti výrobcov, tým menej odpadu spoločnosť Brantner odvezie na skládku – a tým menej zaplatí aj mesto,“ upozorňuje.
Slovensko je v triedení odpadu na chvoste
Odznelo to na konferencii o zberovom hospodárstve.
Slovensko sa radí medzi krajiny s najnižším množstvom vytriedeného odpadu v Európe. Len osem percent vytriedi Slovák z ročne vyprodukovaného odpadu.
V Nemecku, Rakúsku alebo škandinávskych štátoch, kde majú zavedené komplexné systémy zberu, sa väčšina odpadu vracia späť do výrobného procesu a na skládkach ho končí menej ako päť percent.
Tona zberového papiera zachráni 17 stromov
Aj tieto informácie zazneli na konferencii, ktorá sa pod názvom Samospráva a triedený zber 2015 konala na Donovaloch.
Záštitu nad podujatím prevzalo Ministerstvo životného prostredia SR a Únia miest Slovenska. Na konferencii sa zišlo vyše 300 zástupcov miest, obcí a odborníkov na životné prostredie a zberové hospodárstvo.
Uspokojivé výsledky dosahujeme na Slovensku len pri triedení skla. Horšie je to s plastom a najhoršie s papierom. Podľa cieľov Európskej únie musíme do roku 2020 zvýšiť zber papiera o viac ako 200 percent. Pre názornosť možno uviesť, že jedna tona zberového papiera nám zachráni 17 dospelých stromov.
Nová legislatíva
Zlomovým bude budúci rok, kedy vstúpi do platnosti nová legislatíva. Podľa nej prechádza zodpovednosť za zhodnotenie obalových materiálov v plnej miere na výrobcov a dovozcov.
„V praxi to znamená, že obec alebo mesto od júla budúceho roku nebude platiť za triedený zber odpadov z papiera, plastov, skla a kovu, ale iba za odpad netriedený,“ uviedla na konferencii generálna riaditeľka spoločnosti ENVI-PAK Hana Nováková.
Táto spoločnosť, ktorú založili priemyselné podniky, bude mať rozhodujúcu úlohu pri zavedení a zdokonaľovaní triedenia odpadu v našich sídlach.
Práve ENVI-PAK bude mestám a obciam uhrádzať náklady na vytriedený odpad v plnej výške. Generálny sekretár Únie miest Slovenska Marián Minarovič v tejto súvislosti povedal, že „pri prechode na nový zákon je dôležité, aby všetky subjekty – samospráva, zberová spoločnosť aj výrobcovia spolu komunikovali a systém triedeného zberu nastavili pre občanov čo najefektívnejšie“.
Absolútnym víťazom sa stal Trenčín
V rámci konferencie Samospráva a triedený zber 2015 vyhlásili aj výsledky súťaže, ktorú pre mestá a obce zorganizovala spoločnosť ENVI-PAK v minulom roku. Oceneným odovzdali aj finančné odmeny v celkovej výške 10 500 eur.
Absolútnym víťazom sa stal Trenčín, kde majú nastavený triedený zber na všetky druhy odpadu najefektívnejšie.
V kategórii samospráva s najvyššou hustotou zbernej siete bol ocenený Hliník nad Hronom a medzi mestami Humenné.
V ďalších kategóriách uspela Nová Dubnica a obce Nižný Hrušov, Lazisko a Kamenec pod Vtáčnikom. Dubnica nad Váhom bodovala už aj v predchádzajúcich ročníkoch súťaže.
Ako povedal primátor mesta Jozef Gašparík, so systematickým triedením odpadu začali už v roku 1992. Ich najväčšou devízou je osveta. Ako neblahú skúsenosť so zavádzaním triedeného odpadu uviedol skutočnosť, že prostriedky vyhradené na tento účel z eurofondov sa nedostanú vždy do tých správnych rúk.
SITA