KOMJATICE. Netradičný darček k vlastným 53. narodeninám pripravil si obyvateľ tejto obce Ján Grajciar. Skonštruoval dopravný prostriedok, ktorý nájdete málokde vo svete. Svojrázny „šliapací automobil“ pripomína osobné auto starších ročníkov alebo štvormiestny bicykel pod strechou.
„Nie sme horší ako v Indonézii“
Ján Grajciar techniku má v malíčku. Pracuje ako vozmajster na železničnej stanici v Nových Zámkoch, kontroluje technický stav vlakov. Už aj predtým vyhotovil niektoré zaujímavé technické „zlepšováky“ pre domácnosť, ale podobné veľké dielo zrealizoval po prvý raz.
Inšpiroval ho nápad z ďalekej Indonézie. Prezeral na internete rôzne novinky z oblasti vedy a techniky z celého sveta a zaujal ho neobvyklý „šliapací automobil“, ktorý zhotovili ázijskí majstri. Nemá motor, vodič ho musí poháňať nohami – ako klasický bicykel. Treba šliapať na pedále a ide to!
Komjatický majster sa zamyslel: „Prečo by sme na Slovensku boli horší ako v Indonézii?“ Rozhodol sa vyrobiť podobné vozidlo s vlastnými konštrukčnými modifikáciami.
Náročná a „umelecká“ práca
Prácu nad netradičným vozidlom začal 14. februára, dielo dokončil 21. júla. Bolo to náročnejšie ako to sám očakával. Nemal skúsenosti s podobnou činnosťou a problémy robilo aj prenášanie plánov do reality.
Podnety čerpal na internete podľa vozidla, ktoré bolo prezentované v Indonézii. Ako sám priznáva bolo veľmi ťažké presne trafiť rozmery, spoje a podobne.
Fotogalériu si pozrite v rubrike Pressfoto v článku
http://novezamky.sme.sk/c/8014444/turistmobil.html >>
„Viackrát som už na to nemal nervy a večer som skončil prácu skôr. Dlho som zaspať – stále som premýšľal, ako všetko dať dohromady. Bola to veľmi komplikovaná a náročná práca,“ vysvetľuje Ján Grajciar.
Vo svojej dielni strávil vyše tisíc hodín, kým originálne vozidlo uvidelo svetlo sveta. Ale je veľmi spokojný s tým, že sa jeho dielo vydarilo a je v perfektnom Spolu s manželmi Grajciarovcami som v tomto neobvyklom vozidle poctivo šliapať na pedále spolu s Elenou a Jánom Grajciarovcami.
Autíčko perfektne poslúchalo, išlo jemne a ticho – žiaden motor, hluk, výfuky a podobne. Je to najekologickejšie vozidlo.
„Autíčko“ za lacný peniaz
Ján Grajciar do svojho „autíčka“ investoval asi 1200 eur, ale zato urobil obrovský kus práce. „Chcel by som poďakovať Ľubici Uhríkovej z obchodu Elektro ABC Ľubica, ktorá mi pomáhala zháňať súčiastky a materiály pre moje „autíčko“, prízvukuje Ján Grajciar.
Dosť sa natrápil, keď vlastnoručne vyhotovil a osadil prevody, „rozvody elektriny“, namontoval svetlá, páčku na smerovky, volant od Felície, bubnové brzdy a dokonca vpredu umiestnil aj rádio a videonahrávač. Odteraz môže nahrávať svoje cesty a potom si púšťať „turistické filmy“ na veľkej obrazovke.
Zatiaľ cestu okolo sveta a ani okolo Slovenska neabsolvoval, pre krížom – krážom sa povozil po rodnej obci a prekvapil stovky Komjatičanov. Príbuzní rýchlo zistili, že nové vozidlo môže byť veľmi užitočné a vozia sa na ňom do obchodu. Je to zároveň aj zdravé: človek si trochu zacvičí, keď šliape na pedále...
Ján Grajciar prezradil, že nové vozidlo môže dosiahnuť maximálnu rýchlosť 15 km/hod. A to bez rozdielu, či na pedále šliape jeden, dvaja alebo všetci štyria „spoluvodiči“. S úsmevom dodáva, že nečakaným problémom bol výber farieb pre vozidlo. Dlho sa nevedel rozhodnúť a pomohla, ako sa to často stáva, náhoda. Keď okolo išlo poštárske auto a vodič trúbením vyjadril svoj obdiv nad dielom Jána Grajciara, ten sa rozhodol, že jeho vozidlo bude mať presne také isté farby – modrú a žltú a preto dnes tak trochu pripomína švédsku zástavu...
Turistmobil ešte nemá svoje meno
Nové vozidlo ešte nemá svoje meno. Nebolo ľahké určiť ani jeho typ! Čo je to vlastne – velomobil, bicyklomobil alebo...? Ján Grajciar mu vynašiel svojskú charakteristiku: „Je to turistmobil. Podobné vozidlo by sa najlepšie využívalo v turistických zariadeniach, kúpeľoch, hoteloch a pod. Je ako stvorené pre cestovanie v prírode, turistiku, rekreáciu, aktívny a hlavne zdravý oddych.
Ešte sme preň nevymysleli meno. Štítok s menom Janko – to ešte nie je meno tohto vozidla, ale skôr vizitka konštruktéra,“ vysvetľuje Ján Grajciar.
Nové vozidlo iba uvidelo svetlo sveta a už sa preslávilo aj v zahraničí. Vedia o ňom v Česku, kde ho spropagoval brat Jána Grajciara žijúci v Brne. Ten povedal, že v Česku poznajú podobné modely – rikše, ale predsa sú konštrukčne iné. Kolega v práci o novom slovenskom „zázraku“ porozprával svojim maďarským kamarátom a tí sa už zamysleli, či by nebolo vhodné také niečo vyhotoviť aj v Maďarsku.
Bude aj Turistmobil 2
Ján Grajciar prezradil, že to ešte vôbec nie je koniec. Na budúci rok by chcel vyrobiť dvojičku svojho vozidla, ktoré bude prispôsobené pre prepravu detí. Na pedále budú šliapať iba dvaja vodiči vpredu a v zadnej časti vozidla bude viac priestoru – aby sa dalo povoziť viac detí.
Sú svojim tátošom sa už chystá aj na dlhšiu cestu – na kúpalisko v Podhájskej. Bude to skutočne prospešná pre zdravie, aj keď namáhavá cesta. Dovtedy komjatický turismobil už určite bude mať aj svoje vlastné meno...
Autor: Eugen Palcev