KOMÁRNO. Mesto privítalo rekordný počet špičkových osobností z rôznych zdravotníckych oblastí, ktoré sa zišli na jednom z najvýznamnejších podujatí pre zdravotníkov Slovenska. Prestížnu IV. Celoslovenskú konferenciu s medzinárodnou účasťou usporiadala Všeobecná nemocnica Komárno. Na konferencii Bezpečnosť pacienta - Bezpečnosť zdravotníckych pracovníkov, ktorá sa uskutočnila v komárňanskom Mestskom kultúrnom stredisku, sa zúčastnilo viac ako 600 osôb, medzi ktorými boli významné autority zo Slovenka, Česka a Rakúska. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Marta Csergeová.
Vzdelávacie podujatie sa konalo pod záštitou neziskovej organizácie FORLIFE a jeho odborným garantom bola Zlatica Halmová. Prvú konferenciu sme zorganizovali pred štyrmi rokmi a už po takom krátkom čase sa odborná úroveň zvýšila natoľko, že je to vidieť na mnohopočetnej účasti odborníkov, povedala vo svojom úvodnom prejave námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľstvo Halmová.
Účastníkov privítal riaditeľ nemocnice Viktor Dudáš, následne primátor mesta Komárno László Stubendek, expert Ministerstva zdravotníctva SR pre bezpečnosť pacientov Peter Bandura a ďalšie osobnosti. Program tvorilo 25 prednášok, ktoré sa zaoberali kvalitou ošetrovateľskej starostlivosti, nežiaducimi udalosťami v zdravotníckom zariadení, právami pacientov, nozokomiálnymi nákazami a ďalšími rôznymi témami, ktoré súviseli výsostne s danou problematikou, konštatovala hovorkyňa s tým, že bloky riadili významné osobnosti jednotlivých odborností.
Podľa jej slov celoslovenská konferencia v Komárne je výnimočná svojím zameraním a širokým spektrom účastníkov. Je dôležité podporovať systematizáciu riešiacej témy konferencie, etablovať systémy riadenia kvality, tvorbu riadenej dokumentácie v spolupráci vzdelávacích inštitúcií, manažmentov zdravotníckych zariadení a ošetrovateľskej praxe, povedala vo svojej prednáške Monika Jankechová z Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce sv. Ladislava Nové Zámky.
Veľkú pozornosť vzbudila aj prednáška na tému Trestnoprávne aspekty súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorú predniesol Jozef Tóth. Hajnalka Komjáthy zo Všeobecnej nemocnice Komárno zdôraznila, že farmakoterapia u geriatrických pacientov by mala byť individuálna, pričom na výsledný efekt farmakoterapie vplýva mnoho faktorov, ako sú farmakokinetické a farmakodynamické vlastnosti liekov, terapeutický index, nežiaduci účinok a iné.
Úlohou tejto odbornej vzdelávacej akcie je oboznamovať sestry, medicínsko-technických pracovníkov, lekárov a vedenie nemocníc so zavádzaním bezpečnostných cieľov do praxe pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, predstaviť nové možnosti preventívnych opatrení, ako aj výmenu informácií a posilniť spoluprácu medzi zdravotníckymi zariadeniami, dodala Halmová.