V piatok podvečer sa pri pamätníku oslobodenia konala spomienková slávnosť pri príležitosti 71. výročia Slovenského národného povstania.
Čestná salva na počesť bojovníkov
„Musíme revolučné obdobie pripomínať mladej generácii, aby vedela, o či bojovali ich predkovia,“ zdôraznil v príhovore primátor mesta Marek Oremus.
„Južné Slovensko bolo v roku 1944 na maďarskom arbitrážnom území. Túžbu po slobode potvrdili naši otcovia a dedovia tým, že z nášho mesta sa Slovenského národného povstania zúčastnilo vyše 70 bojovníkov – partizánov a vojakov armády generála Svobodu.
S veľkou úctou im vyslovujeme poďakovanie všetkým, čo sa pričinili o našu slobodu. Nezabúdame na vás,“ uzavrel.
Po príhovoroch a kultúrnom programe účastníci slávnosti položili k pamätníku vence. Primátor Marek Oremus s viceprimátorom Františkom Tamašovičom spoločne zapálili vatru. Čestnú salvu na počesť výročia SNP vypálili vojaci v dobových uniformách Červenej armády, ktorí stáli čestnú stráž pri pamätníku.
Historický protitankový kanón
Salva bola úvodom ukážky historických bojov z II. svetovej vojny. Na tráve pri parkovisku nákupného centra sa v prestrelke stretli príslušníci Červenej armády s motorizovanými nemeckými prieskumníkmi.
V Šuranoch podobnú ukážku videli vôbec prvýkrát.
„Tento protitankový kanón sa používal v Červenej armáde. Neskôr bol vo vojenskom útvare na šurianskom Kopci, potom ho na modro nafarbený vytavili pri pamätníku.
Vďaka ochote mesta sme ho dostali do Military historical múzea, zrekonštruovali sme ho a môže sa používať pri podobných ukážkach,“ povedal pre MY Ladislav Žákovič v uniforme mladšieho seržanta Červenej armády.
Bojovali aj v zahraničí
Vyučený puškár sa vzdelával ešte v zbrojovke v Uherskom Brode. Historické zbrane opravuje, vytavuje v múzeu v Pohronskom Ruskove a účinkuje s nimi na podobných historických bojoch.
S partiou už „bojoval“ v Česku, Maďarsku, Poľsku, pri rieke Nitre v Nových Zámkoch, pred niekoľkými týždňami sa zúčastnil vojenskej akcie Südwind. V Pohronskom Ruskove vtedy účinkovalo 200 vojakov, tanky aj lietadlá.
„Treba ľuďom pripomínať tieto kapitoly histórie, aby sa na ne nezabudlo,“ zdôraznil L. Žákovič.
Múzeum vhodné aj pre školákov
„Keď sme ten kanón doviezli zo zrušeného vojenského útvaru na Kopci, vystavili sme ho vedľa tohto pamätníka,“ povedal pre MY bývalý primátor Imrich Várady.
„Deti sa na ňom zabávali, neskôr to však už nebolo bezpečné a nakoniec sme sa obávali, že kanón skončí v šrote. Venovali sme ho múzeu L. Žákoviča, ktorý bol za to ochotný predviesť ukážky bojových scén.
Bol som sa v múzeu v Pohronskom Ruskove pozrieť. Na moje prekvapenie je tam veľmi bohatá expozícia. Aj naši školáci by ju mali vidieť,“ odporúča I. Várady.