KMEŤOVO. V sobotu 15. augusta na sviatok Nanebovzatia Panny Márie sa tradične pri Kostole Ružencovej Panny Márie v Kmeťove stretli pútnici, aby spoločne putovali k Matke Božej Nanebovzatej do Nitry na Kalváriu. V tomto roku ich bolo 57.
Púť organizovalo spoločenstvo veriacich z Kmeťova a z Michala nad Žitavou, Účastníkov prišli pozdraviť a odprevadiť predseda poslaneckého klubu KDH v NR SR Pavol Abrhan a regionálna tajomníčka Zuzana Kiripolská. Púte sa zúčastnili aj veriaci z okolitých obcí, Šurian a dokonca aj jedna Nitrianka. Potešujúcim faktom bolo, že púte sa zúčastnili mladí ľudia – bola ich asi polovica.
Batožinu im viezol Milan Hubočáni, starosta Kmeťova Pavol Toman zasa viezol v aute občerstvenie. Medzi pútnikmi bol vicežupan NSK Ladislav Marenčák, starostovia Igor Sádovský a Ivan Solár. Ohajský starosta bol na púti už 5. krát.
Na začiatku sprievodu počas takmer 30-kilometrovej trasy sa pútnici striedali pri nesení kríža – vrátane najstaršej, 82-ročnej Johanky Sádovskej, ktorá sa púte zúčastnila 23. krát.
Pútnický kríž vyrobili ešte za komunizmu. Stolár najskôr vyrobil latky (nevediac, čo z nich vznikne), z ktorých sa potom v domácom prostredí zostrojil kríž.
Pútnici sa cestou zastavili a pomodlili pri každom kríži a počas celej trasy všetky ružence. Na gitare hral a spieval kresťanské piesne František Návojský z Bánova, megafónom ho sprevádzal Peter Gajdoš z Michala nad Žitavou.
Sv. omšu o 19.00 h celebroval generálny vikár Nitrianskej diecézy Peter Brodek. Prvé dlhšie zastavenie bolo na kmeťovských, tzv. „dereckých“ vinohradoch, kde sa občerstvili vínom, vodou a ovocím.
Ďalšie dlhšie zastavenie bolo vo Veľkom Cetíne. Otília Balážiová otvorila veľkú bránu, ktorá skrývala stoly plné babičkiných dobrôt a malinovky. Najstaršia pútnička J. Sádovská ju zato odmenila vlastnoručne namaľovanými obrazmi. Pútnikov privítal aj miestny starosta František Mészáros, ktorý všetkých pozval na guláš počas spiatočnej cesty.
O ďalšom putovaní nám povedal starosta D. Ohaja I. Solár: „Z Veľkého Cetína trasa viedla po hlavnej ceste do Malého Cetína, potom smerom k rieke Nitra, kde sme mali pod mostom pripravený obed.
Starosta Kmeťova priviezol na Kalváriu záverečné občerstvenie.
Nasýtení telesne aj duševne sme ďalej putovali po družstevnej ceste popri hrádzi. V Krškanoch sme si doplnili vodu a potom sme spoločne putovali do Nitry.“
Za najväčšiu zaujímavosť považuje starosta Kmeťova to, že niektorí pútnici sa v Malom Cetíne ovlažili priamo v rieke Nitra. Prezradil nám, že je rodákom z Mane a starosta Mane je zasa rodákom z Kmeťova – akoby sa vymenili.
„Púť založil v roku 1989 – ešte za komunizmu – Jozef Sádovský. Posledné roky je hlavným organizátorom Ján Šulík, ktorý sa však v tomto roku zo zdravotných dôvodov nezúčastnil,“ vyzdvihol P. Toman.
O dojmy z 15. augusta za uplynulé roky sa podelila aj pani Otília Balážiová z Veľkého Cetína: „Predtým som pútnikom každý rok podávala vodu, neskôr som začala piecť pagáče. Vždy ich s radosťou očakávam, v tomto roku mi pri pečení pomohla susedka Mária Borbélyová.“
Telefonicky nám nadiktovala aj recept, ktorý sľúbila tiež niekoľkým pútničkam.
Autor: Jana Slobodníková