NOVÉ ZÁMKY. Dňa 20. augusta sa napriek daždivému počasiu zišlo na Hlavnom námestí niekoľko desiatok ľudí. Pri soche zakladateľa mesta Györgya Széchényiho kladením vencov uctili pamiatku prvého uhorského kráľa, Štefana, z rodu Arpádovcov.
Korunovácia uhorského kráľa Štefana sa konala 25. decembra roku 1000. Rod Arpádovcov vymrel smrťou kráľa Ondreja III. v roku 1301.
Riaditeľka Gymnázia Petra Pázmáňa Zuzana Peternai priblížila život kráľa Štefana a obdobie jeho vlády. Slávnosť umocnilo kultúrne vystúpenie Katice Pekarik a Szilvestra Dema.
Po akte kladenia vencov sa účastníci slávnosti presunuli do Milénia, kde si spoločne pozreli divadelné predstavenie Abigél v podaní hercov z Bánfalvy Ági International Stúdió.
Fotogalériu si pozrite v článku
http://novezamky.sme.sk/c/7974247/fotogaleria-svatostefanske-oslavy-v-novych-zamkoch.html >>
Pred začiatkom divadelného predstavenia sa k prítomným prihovoril primátor mesta Otokar Klein. Zdôraznil, že Nové Zámky sú mestom, v ktorom žijú obyvatelia viacerých národností a je potrebné navzájom si vážiť zvyky a tradície.
Ako vnímajú tento sviatok mladí ľudia, sme sa spýtali poslanca novozámockého Mestského zastupiteľstva Dávida Nagya, ktorý položil k soche G. Széchényiho veniec v mene mládežníckej organizácie Via Nova:
„Sviatok Svätého Štefana je jedným z najvýznamnejších sviatkov Maďarov, žijúcich kdekoľvek vo svete. 20. augusta sa v prvom rade oslavuje maďarská štátnosť; avšak tento sviatok má omnoho viac aspektov, než sa to na prvý pohľad zdá.
Pre mňa je najaktuálnejšou myšlienka kráľa Svätého Štefana, ktorú sformuloval vo svojom diele Napomenutia princovi Imrichovi. Štefan poučuje svojho syna nasledovne: „Jedno zvykový a jednojazyčný štát je slabý a poľutovania hodný.“ – náš prvý kráľ totiž bol zástancom mnohorakosti kultúr a národov, v čom videl základ silnej a prosperujúcej spoločnosti. Založil štát, ktorý mal byť a bol domovom viacerých národov.
Myslím si, že myšlienky kráľa Štefana by sme si mali osvojiť aj dnes. Mali by sme ťažiť s viacjazyčnosti a mnohorakosti nášho regiónu. Mali by sme navzájom pomáhať a spoločne budovať prosperujúcu spoločnosť v srdci Európy, a to bez ohľadu na akúkoľvek príslušnosť,“ povedal Nagy.