ŠURANY. Existujúce verejno – súkromné partnerstvo pribralo nových členov a zmenilo názov. Od apríla má nové stanovy, od júla aj nové vedenie.
Prečo došlo k tejto zmene – pýtame sa manažérky Mikroregiónu Cedron – Nitrava Mgr. Daniely Kozákovej.
Mikroregión Cedron existoval od roku 2001 a združoval obce a ďalšie subjekty okolo Cabajského potoka (Cedron). Aby sme podnietili väčšiu aktivitu a zabezpečili pokrytie väčšie vidieckeho územia, chceli sme do neho zapojiť aj samosprávy z okolia Žitavy a Nitry. Ministerstvo vnútra potvrdilo nové stanovy združenia, od apríla sme zmenili názov na Mikroregión Cedron – Nitrava.
Koľko členov a z akých štruktúr má v súčasnosti mikroregión Cedron-Nitrava?
Po pristúpení jedenástich obcí a mesta Šurany je v mikroregióne 19 samospráv. Po poslednom valnom zhromaždení 2. júla máme 80 členov. V zmysle podmienok Systému riadenia komunitne vedeného rozvoja 2014 – 2020 sú medzi nimi zastúpené mimovládne organizácie, podnikatelia aj občania.
Je už vytvorená Miestna akčná skupina, prostredníctvom ktorej by ste mohli čerpať finančné prostriedky?
Zatiaľ sme verejno-súkromné partnerstvo. Na valnom zhromaždení 2. júla sa kreovali nové orgány aj so zástupcami nových členov. V zmysle stanov sme vytvorili 19-členné predsedníctvo, revíznu komisiu a monitorovací výbor. Každá obec má v riadiacich orgánoch spolu dvoch zástupcov a mesto ako najväčší subjekt, má zástupcov troch. Predsedom Mikroregiónu Cedron – Nitrava je primátor Šurian Ing. Marek Oremus, podpredsedovia sú z obcí Mojmírovce, Komjatice a Palárikovo.
Čo sa týka získavania finančných prostriedkov, o tie sa môžeme uchádzať už teraz prostredníctvom rôznych grantov.
Čo bude prvou úlohou novovytvorených orgánov mikroregiónu a manažmentu regiónu?
Prvoradou a veľmi vážnou úlohou je vypracovať miestnu stratégiu rozvoja územia, ktorá bude prílohou žiadosti k získaniu štatútu miestnej akčnej skupiny (MAS). Ak bude náš dokument schválený a získame štatút MAS, tým získame aj finančné krytie na projektových zámerov zadefinovaných v našom rozvojovom dokumente.
Pri vypracovaní miestnej stratégie rozvoja územia sa budeme prioritne orientovať na dva podporné programy: Program rozvoja vidieka, ktorý zahŕňa obce, podnikateľov aj neziskové organizácie, a v druhom rade na Integrovaný regionálny operačný program, Prioritná os 5 – Miestny rozvoj vedený komunitou.