NOVÉ ZÁMKY. Kino Mier má v ostatných dňoch za sebou ďalšiu fázu postupnej rekonštrukcie. V Nových Zámkoch je jediným kultúrnym zariadením so zameraním na uvádzanie audiovizuálnych diel.
Mesto je spádovou oblasťou regiónu so 180-tisíc obyvateľmi. Po zániku menších kín v okolitých obciach a mestách slúži aj návštevníkom z okolia.
Nové kreslá aj logo
Mesto Nové Zámky v marci tohto roka požiadalo Audiovizuálny fond o dotáciu na modernizáciu Kina Mier. Na výmenu 368 sedačiek schválili dotáciu 25-tisíc eur.
V júni tohto osadili 24 nových dvojkresiel a 320 kresiel. Akcia zahŕňala demontáž a likvidáciu všetkých jestvujúcich sedačiek, krytov osvetlenia na jednotlivých stupňoch podlahy, pôvodnej podlahovej krytiny, vyrovnanie nerovností podkladu podlahy a jednotlivých stupňov, položenie novej podlahovej krytiny, montáž sedadiel, revitalizáciu vzduchotechniky, čistenie stien, prebrúsenie a lakovanie pódia.
Fotogalériu si pozrite v článku
http://novezamky.sme.sk/c/7927818/fotogaleria-oficialne-ovorili-obnovene-kino-mier.html >>
„Máme záujem aj do budúcnosti modernizovať vnútorné priestory kina, vymeniť osvetlenie v kinosále, skultúrniť priestory vestibulu. Budeme sa snažiť získať prostriedky z fondov na zateplenie budovy, výmenu dverí a okien a znížiť tým energetické zaťaženie budovy,“ povedal primátor mesta Otokar Klein na slávnostnom otvorení.
V budúcnosti mesto plánuje opraviť osvetlenie kinosály a opony. Bude sa snažiť získať finančné prostriedky na zateplenie a výmenu okien.
Na slávnosti predstavili nové logo Kina Mier. 3D obraz je poskladaný z RGB digitálnych pixelov.
Fungovalo už pred vojnou
História kina v Nových Zámkoch sa začala písať už v predvojnových rokoch.
V roku 1927 otvorili prvé Kino Royal (neskôr Mier). V roku 1945 do prevádzky uviedli kino Gorkij a kino Turul.
V letných mesiacoch roka 1946 dokonca otvorili záhradné kino. Žiaľ, výber filmov bol v tomto období veľmi obmedzený, kiná neraz zívali prázdnotou.
Od začiatku roka 1961 fungovalo v meste už len kino Mier. Jeho stav sa však tiež postupne zhoršoval, preto bolo nutné pre jeho existenciu hľadať iné priestory. Vybudovali práve súčasné kino.
Novú budovu kina Mier s jednoúčelovou kinosálou odovzdali do prevádzky 1. mája 1986. Po trinástich rokoch prevádzky vykonali čiastkové rekonštrukčné úpravy interiéru, prečalúnili kreslá a vymenili podlahovú krytinu.
Výrazný kvalitatívny posun vďaka podpore Audiovizuálneho fondu znamenala digitalizácia kina v júni 2013.
Klub, festivaly aj výstavy
Kino si počas celej existencie zachovalo stabilný premietací profil. Okrem komerčných titulov pravidelne zaraďuje divácky náročnejšie filmy. V rebríčku návštevnosti jednosálových kín je kino Mier v prvej desiatke zo sedemdesiatich.
Pri kine Mier pracuje Filmový Klub – jeden zo spoluzakladajúcich členov Filmových Klubov na Slovensku. Za tento počin vďačíme Emilovi Miklovi.
Od roku 1997 sa v priestore kinosály konajú aj ekologické výchovno-vzdelávacie podujatia pre školy a verejnosť: filmové ekofestivaly, prezentácie odborníkov z oblasti prírodných vied, semináre pre učiteľov a odborné prednášky. Minigaléria kina Mier ponúka prehliadku lektorovaných náučných výstav s tematikou prírody a životného prostredia.
Mestu sa pred časom podarilo získať ďalšiu dotáciu z Audiovizuálneho fondu na modernizáciu kina – výmenu sedačiek. Pri tejto príležitosti sa v kine obnovila aj podlahová krytina a pódium, opravená bola elektroinštalácia a vzduchotechnika a skultúrnené boli aj vstupné priestory a šatne. Výsledok iste ocenia diváci z blízkeho aj vzdialeného okolia.