KOMÁRNO. Veľký záujem detí o výtvarné umenie nachádza odraz v početných oceneniach nielen v regionálnych súťažiach, ale aj v celoslovenskom meradle.
Žena, ktorá rozhýbala školu
Výtvarný život v Rozmarínke rozhýbala externá učiteľka Renáta Kubalová. Keď pred jedenástimi rokmi prevzala vedenie výtvarného krúžku, činilo sa v ňom iba osem žiakov, teraz je ich vyše stopäťdesiat. V ostatnom školskom roku pribrala do krúžku aj desiatku detí z blízkej materskej školy. Keď v budúcom roku začnú chodiť do Rozmarínky, v kolektíve mladých výtvarníkov sa budú cítiť ako doma.
Plná noša ocenení
Iba nedávno vyhodnotili výsledky celoslovenskej súťaže Komenský a my s námetom Noc a deň. Druhé miesto vo svojej kategórii získala Sofia Takácsová, štvrtáčka z tejto školy.
Téma rómskych remesiel sa stala náplňou celoslovenskej súťaže Farebný svet,ktorá má prispieť k priateľstvu detí bez ohľadu na národnosť. Siedmačka Andrea Boncseková z Rozmarínky skončila na treťom mieste.
Desať žiakov z tejto školy sa vybralo k Dunaju, aby sa lepšie oboznámili s riekou, pritom zahrali divadielko pod názvom Veľká dunajská maškaráda. Vystupovali v ňom vodníci, škriatkovia, vodné víly, ale aj kráľ Ladislav Pohrobok, ktorý sa narodil v Komárne. Prirodzene, všetci v typickom oblečení a s ozdobami, ktoré možno nájsť pri Dunaji. Komárňanského kráľa znázornili až dvaja žiaci – to preto, aby sa navzájom v niečom odlíšili.
Takéto maškarádové vystúpenie sa veľmi páčilo porote z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia, pod záštitou ktorého zápolenie tohto druhu prebieha. Na základe zaslanej fotografickej dokumentácie komárňanskej škole udelila primát. „Potešil nás dvojnásobne, veď v tejto súťaži vavríny zbierame už tradične. V prvom roku zápolenia sme boli druhí a potom štyri roky za sebou stále prví. Teraz čakáme na výsledky medzinárodnej súťaže s tematikou Dunaja“ – povedala pre naše noviny Renáta Kubalová.
Kapor na známke, zvonček na pečiatke
Vianočná pošta – každoročné podujatie Slovenskej pošty – je známa tým, že jej štyri komponenty, teda známka, pohľadnica, pečiatka a obálka prvého dňa, sú zhotovené podľa výtvarnej predlohy žiakov. Vlani podľa kresieb z Rozmarínky uzrela svetlo sveta známka a obálka prvého dňa.
Ako sa vravieva, jedlom rastie chuť. A keďže zverenci Renáty Kubalovej sa riadia týmto pravidlom, tohto roku “brali všetko“. Stromček z Rozmarínky tvorí predlohu pre vianočnú pohľadnicu, kapor na príležitostnú známku, deti na obálku prvého dňa a zvonček na poštovú pečiatku. Úspech je o to cennejší, že ešte ani jednej škole na Slovensku sa nepodarilo primátom ozdobiť všetky štyri komponenty Vianočnej pošty. Rozmarínka z najjužnejšieho juhu Slovenska sa takto nepochybne dostane do povedomia širšej verejnosti, najmä filatelistov.
Výstava v “riadnej galérii“
Tento školský rok Rozmarínka zavŕšila samostatnou výstavou v Galérii Limes, v ktorej vystavujú aj viacerí renomovaní majstri štetca. Okolo dvesto prác výtvarníckej omladiny si takto mohla pozrieť aj široká verejnosť.
Renáta Kubalová má však k spokojnosti ďaleko. Trápi ju totiž, že v ostatnom čase záujem o výtvarnú prácu upadá najmä medzi staršími žiakmi. Chlapci a dievčatá mávajú v týchto rokoch inakšie záujmy – výpočtová technika vytláča kresbu, či maľbu, čo v mnohých prípadoch býva na škodu veci. Zostáva už len hľadať spôsoby na záchranu mladých talentov, čo naisto nebude ani jednoduché, ani ľahké.