NOVÉ ZÁMKY. V piatok sa konali 21. promócie absolventov tunajšieho Bakalárskeho štúdia Obchodnej fakulty Ekonomickej univerzity Bratislava, pracovisko v Nových Zámkoch.
Špičkoví umelci
Gestorka BŠ, profesorka Helena Strážovská, okrem absolventov a ich príbuzných privítala akademických funkcionárov a primátora mesta Otokara Kleina. Poďakovala za prejavenú dôveru rodičom, ktorí zverili deti bakalárskemu štúdiu, aby spolu s nimi hľadalo ich miesto v budúcnosti.
V programe vystúpili špičkoví mladí umelci viacerých žánrov. Bakalári tentoraz prehovorili aj Otokara Kleina – a tak primátor prvýkrát na pódiu okrem oficiálneho príhovoru aj spieval.
Ocenili samosprávu a osobnosti
„Je úžasné vidieť toľko mladých ľudí, ktorí majú možnosť študovať na vysokej škola, navyše v rodnom meste, Vďaka patrí predovšetkým profesorke Strážovskej a jej kolektívu za neuveriteľnú ambíciu a odhodlanosť. Poďakovanie za podporu a pomoc patrí Ekonomickej univerzite, ktorá dala túto možnosť práve Nových Zámkom,“ povedal primátor.
Bakalárske štúdium ocenilo novozámockú samosprávu a osobnosti z hospodárskej praxe, ktoré prispeli k rozvoju a propagácii štúdia v Nových Zámkoch.
Fotogalériu si pozrite v článku
http://novezamky.sme.sk/c/7882199/velka-fotogaleria-promovali-bakalarov.html >>
Medzinárodné výskumy
„Naše pracovisko tu pôsobí takmer 24 rokov, dnes máme 21. promócie. Štúdium u nás absolvovalo asi 1 100 študentov, z ktorých mnohí majú významné celoštátne funkcie, študujú doktorantúru alebo sú už vysokoškolskými učiteľmi,“ povedala H. Strážovská.
Študentom vyslovila uznanie a poďakovanie za spracovanie a riešenie medzinárodnej výskumnej úlohy pre V4 o atypickom zamestnávaní. K spolupráci na výskumnej úlohe Novozámčanov vyzvala univerzita v Gödölö, O výsledkoch výskumu vydali publikáciu a prezentovali ich vo všetkých krajinách.
Ďalší výskum z podnetu komárňanského poslanca sa zameral na problematiku vzdelanosti a zamestnanosti mladých ľudí, osobitne na vidieku. Diplomovú prácu na túto tému vyhodnotili ako najlepšiu.
H. Strážovská ocenila výraznú orientáciu obsahu záverečných bakalárskych prác na problémy Európskej únie, eurozóny, rodiného podnikania, malého a stredného podnikania – s ohľadom na zmeny ekonomických nástrojov.
Vedomosti porovnateľné s alma mater
„Štátne záverečné skúšky na konci tretieho ročníka preverili úroveň pedagogického procesu na mimobratislavských školách.
S vďakou prijímam výrok dekana obchodnej fakulty, že odpovede na štátniciach boli prinajmenšom rovnocenné a rad odpovedí bol ešte lepší ako v Bratislave. Na počet študentov máme najvyšší počet hlásiacich sa na doktorandské štúdium,“ zdôraznila profesorka Strážovská.
Bakalárske štúdium žije veľmi intenzívnym životom. Každý mesiac organizuje vedecký deň s cieľom, aby sa každý študent sa naučil spracovať, analyzovať a riešiť stanovený problém, Súčasne sa učia verejne predniesť a obhajovať navrhnuté riešenie. Zaujímavé výsledky publikujú v školskom časopise.
Vo svojich radoch majú bakalári aj vynikajúcich športovcov, reprezentantov Slovenska v hádzanej a stolnom tenise.
Z kamienkov diamanty
„Počiatky obchodnej fakulty ako vzdelávacej a výskumnej inštitúcie siahajú do roku 1969. Nadväzuje na vznik bývalej vysokej obchodnej školy, ktorú založili v roku 1940.
Obchodnú fakultu Ekonomickej univerzity doteraz opustilo viac ako 20-tisíc absolventov. Strategickým cieľom OF je do roku 2019 stať sa lídrom v poskytovaní ekonomického vzdelávania v odboroch obchodné podnikanie, medzinárodné podnikanie obchod a marketing a cestovný ruch,“ povedal Štefan Žák, dekan OF EU Bratislava.
Poďakoval primátorovi Nových Zámkov za podporu mesta bakalárskemu štúdiu a predovšetkým gestorke BŠ profesorke Helene Strážovskej.
„Jej práca je veľmi inšpiratívna aj pre nás v Bratislave. Komornejšia atmosféra a bezprostrednejší kontakt umožňuje, že z maturantov – neobrúsených kamienkov vykreše diamanty.
Som rád že som bol svedkom ich prerodu,“ dodal dekan Obchodnej fakulty EU.
Gestorka bakalárskeho štúdia Helena Strážovská. FOTO: (MA)