BRATISLAVA. Do druhého ročníka súťaže Do práce na bicykli sa tento rok zapojilo 55 slovenských miest a 2 870 cyklistov v 916 tímoch, spolu najazdili viac ako 372-tisíc kilometrov. Stačilo by to na to, aby deväťkrát obišli zemeguľu. Súťažiaci každodennou jazdou na bicykli do práce a z práce upozornili na dve dôležité skutočnosti, povedal dnes na tlačovej konferencii v Bratislave národný cyklokoordinátor z ministerstva dopravy Peter Kľučka.
"Pod záštitou ministerstva sa vytvárajú predpoklady, aby zohrával cyklista významnú úlohu pri tvorbe zdravého životného štýlu," poznamenal štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR František Palko. Verí, že táto súťaž bude mať udržateľný charakter a bude na Slovensku čoraz viac cyklotrás, cyklistov ako aj turistov, ktorí k nám na bicykli prichádzajú. Ako pokračoval, cieľom rezortu je skvalitňovať dopravu, aby slúžila vo všetkých formách ľuďom čo najlepšie, pričom nevyníma ani cyklodopravu.
Organizátori súťaže chceli takouto formou upozorniť na dve, podľa nich veľmi dôležité skutočnosti. Ako vysvetlil Peter Kľučka, prvou je otázka plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky a teda aj vytvorenie podmienok pre cyklistov.
"Chceli sme však upozorniť i na to, že s dopravnou výchovou treba začať už u tých najmenších, a to preto, aby sme stretávali ľudí, ktorí berú cyklistov vážne," upozornil s tým, že je dobré začať využívať bicykle už od raného detstva. Druhým podstatným prínosom je šetrenie životného prostredia, keďže jazdou na bicykli ľudia ušetrili množstvo CO2. Podľa výsledkov za sledovaný časový úsek ušetrili súťažiaci viac ako 94-tisíc kg CO2, čo je ekvivalentom toho, čo spracuje 9 500 stromov za 365 dní.
"Naším cieľom bolo upozorniť nielen na to, že sme tu, patríme sem a sme súčasťou cestnej premávky, ale aj upozorniť zamestnávateľov, aby vytvárali podmienky pre tých, ktorí sa rozhodnú využívať bicykel ako každodenný prostriedok," pripomenul cyklokoordinátor.
V Bratislave dnes ministerstvo ocenilo víťazov súťaže, ktorí svojou aktivitou prispeli nielen k zviditeľneniu cyklistickej dopravy, ale urobili niečo i pre svoje zdravie a ekológiu. Cenu pre samosprávu, ktorej sa podarilo najazdiť čo najviac kilometrov v prepočte na počet obyvateľov, si odniesol Svit, ktorý najazdil viac ako 9 095 kilometrov.
Mestom s najvyšším počtom zapojených tímov v prepočte na počet obyvateľov sa stalo Štúrovo, kde obyvatelia ušetrili 879 kg CO2. Zamestnávateľom s najväčším počtom zapojených tímov sa stala Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine, z ktorej sa do súťaže Do práce na bicykli zapojilo 10 tímov s 38 súťažiacimi. Ocenení dostali okrem cien aj stromček na zasadenie, ktorý je podľa národného cyklokoordinátora Petra Kľučku symbolom šetrenia životného prostredia.
Úlohou súťažiacich bolo ísť v máji čo najčastejšie do práce a z práce na bicykli a najazdiť tak čo najviac kilometrov. Súťaž má i svoju webstránku www.dopracenabicykli.eu, na ktorej nájdu ľudia informácie o výsledkoch, no neskôr sa tiež môžu zaregistrovať do budúceho tretieho ročníka.