DVORY NAD ŽITAVOU. Štvrtý ročník dvojdňovej celoslovenskej výstavy Deň poľa mal doteraz najväčšiu rozlohu.
Na takmer 30 hektároch tu miestne Združenie agropodnikateľov – družstvo od vlaňajšieho roka pripravilo spolu 840 demonštračných políčok, ktoré predstavili všetky najnovšie trendy na výrobu osív, ochranu a výživu rastlín. Okrem toho tu firmy predstavili techniku, odborné a finančné poradenstvo.
Potrebujeme kvalitné potraviny
„Naši občania potrebujú pre kvalitný život kvalitné potraviny. Táto krajina je svojimi pôdnoklimatickými podmienkami predurčená, aby tieto kvalitné potraviny vedela poskytovať aj vyviezť. Päťdesiat percent ľudí u nás žije na vidieku. Má záujem využiť vlastný bytový fond, štátne dotácie do vidieka a chce obrábať pôdu,“ povedal na úvod druhého dňa Stanislav Becík, predseda ZAD Dvory nad Žitavou. „Vysoko si vážim, že aj dnes je na výstave mnoho predstaviteľov zákonodarnej a výkonnej moci od centrálnej až po komunálnu úroveň. Svedčí to, že tomuto odvetviu naozaj patrí pozornosť.
Len včera tu bolo na parkoviskách vyše dvetisíc áut. Najpotešujúcejší je veľký počet mladých ľudí – študentov aj žiakov. Dúfame, že do poľnohospodárstva raz prídu ako odborníci.“
Fotogalériun si pozrite v článku
http://novezamky.sme.sk/c/7839677/fotogaleria-den-pola.html >>
Zasurmili surmity
Bývalý dvojnásobný minister pôdohospodárstva na výstave tradične privítal najvyšších predstaviteľov rezortu i republiky. Premiér Robert Fico sa len v noci vrátil zo zahraničnej služobnej cesty.
„Niekto by sa mohol aj naplašiť – z diaľky tie šiatre vyzerajú ako bojový tábor. Poznáte tie verše z Mor ho: Zasurmili surmity... .“ začal recitovať predseda vlády.
„Dnes sa tu však bojuje za inú vynikajúcu vec. Tradičná farmárska výstava sa natoľko rozšírila, že ju pripravujú rok vopred, aby sme budúci rok mohli vlastnými rukami nahmatať aj ochutnať plody zeme. Musíme urobiť veľa, aby poľnohospodárska výroba bola čo najatraktívnejšou a aby ľudia na vidieku zostávali,“ povedal premiér .
Chceme vyššiu mieru sebestačnosti
Zdôraznil, že na Slovensku máme asi 2,25 milióna hektárov ornej pôdy, lúk a pasienkov – a napriek tomu asi 50 percent potravín dovážame.
„Máme plán do roku 2020 dosiahnuť sebestačnosť vo výrobe potravín na úrovni 80 percent. Zahŕňa podporu malých farmárov, pôžičky na prenájom a kúpu pôdy a ďalšie programy z fondov Európskej únie,“ uzavrel. R. Fico potom oficiálne otvoril druhý deň výstavy.
„Deň poľa je síce dvojnásobne väčší ako Agrokomplex, ale ten má svoje politicko-historické poslanie.
Naša výstava je odborné fórum, zatiaľ čo Agrokomplex je vďakyvzdaním odvetviu poľnohospodárstva pred občanmi Slovenska,“ zdôraznil S. Becík.