Svätý Peter. V obci okresu Komárno sa situácia po minulotýždňovom daždi, aký si nepamätajú ani najstarší obyvatelia, upokojila. Následky odstraňovali aj dnes, práce potrvajú ešte dobrých pár dní. Poškodili sa aj cesty, chodníky, treba betónovať, asfaltovať. V desiatich uliciach vznikli rôzne problémy.
Povedal to TASR starosta obce Jozef Jobbágy. Do záchrannej akcie sme zapojili cisternové vozidlá, nakladače a rôzne iné stroje. Pred pár dňami sme dostali od ministerstva vnútra hasičské auto, bolo v plnej miere využité. Pracovali všetci, ktorí vykonávajú menšie obecné služby, a nezamestnaní, ktorí musia odpracovať sociálnu dávku a mesačne odrobiť 32 hodín. Nechýbali ani dobrovoľníci, priblížil starosta.
Ako povedal, najskôr sa venovali odstráneniu veľkých kameňov, ktoré priviezla voda a spôsobili zátarasy na cestách. Z pokojného potôčika sa za krátku dobu stala divoká rieka, ktorá ničila všetko, čo jej prišlo do cesty. Veľké škody vznikli na poliach, v záhradách, takmer všetko sa znehodnotilo. Viacerým sa dostala voda až do pivníc, podaktorým aj do domov. Voda prišla z kopcov od Mudroňova, Modran, Marcelovej.
Voda môže odtiecť len cez potok Džindžu, ktorý 110 mililitrov na štvorcový meter nemohol zvládnuť, vysvetlil Jobbágy. Zdôraznil, že situáciu budú prioritne riešiť. Na budúci rok sa skončia pozemkové úpravy, čo znamená, že dôjde k zámenám parciel. Obec získa v katastri tie najkritickejšie miesta a obyvateľom ponúkne parcely na inom mieste.
Vďaka pozemkovým úpravám na obecných parcelách už môžeme vybudovať retenčné, vodozádržné nádrže na ochranu pred veľkými dažďami, ozrejmil. Ako uviedol, podľa doterajších prieskumov sa vybudujú tri nádrže, ktoré budú zachytávať vodu, a tak regulovane bude tiecť voda cez potok. Našťastie v nešťastí prišli nám pomôcť aj obyvatelia, ale podobnú nebezpečnú situáciu už by nechceli zažiť, podčiarkol.
Pripomenul, že predbežnú škodu obce vyčíslili na 50.000 eur. Peniaze sa získajú z rezervného fondu obce. Samozrejme, škody vznikli okrem obecného majetku aj na hnuteľnom i nehnuteľnom majetku obyvateľov. Urobili fotodokumentáciu, vzniknuté škody odhadujú na 1000 2000 eur. Problém je v tom, že väčšinou tieto majetky neboli poistené, poznamenal. Priznal, že poisťovne vo viacerých prípadoch odmietli poistenie, nakoľko podobné záplavy boli už aj v prechádzajúcom období. V roku 2010 napadlo za jeden deň 60 milimetrov vody, takže škody boli podstatne nižšie. Teraz je však situácia podstatne vážnejšia, treba čím skôr konať, uzavrel starosta Jobbágy.