Cieľom súťaže je podľa organizátorov zdôrazniť tradície, rozmanitosť kultúry a krajiny vidieckych regiónov, priblížiť snahy na obnovu slovenských dedín európskej úrovni, ale aj upevniť postavenie vidieka v politike a spoločnosti.
V ôsmom ročníku súťaže Dedina roka so svojimi projektmi obnovy súťaží 22 obcí z celého Slovenska. Na svojej internetovej stránke o tom informoval organizátor súťaže, Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP). Víťazná obec podľa organizátorov získa okrem titulu Dedina roka 2015 aj možnosť reprezentovať Slovenskú republiku v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny.
Súťažia Kravany
Tento rok sa do súťaže prihlásili obce Bošáca, Dúbrava, Dvorianky, Hamuliakovo, Haniska, Hervartov, Jablonka, Kapušany, Klátova Nová Ves, Kravany nad Dunajom, Lúčky, Miklušovce, Muránska Dlhá Lúka, Mýto pod Ďumbierom, Píla, Pruské, Spišský Hrhov, Svätý Anton, Štitáre, Tuchyňa, Veľké Chlievany a Vyhne. V súťaži obce propagujú svoje úspešné aktivity a projekty spojené s obnovou dediny a udržateľným rozvojom vidieka.
Keďže hlavnou myšlienkou aktuálneho ročníka súťaže je zachovanie tváre a duše dediny, porota sa pri hodnotení projektov obnovy zameria okrem ojedinelosti a originality projektov aj na zachovanie typických čŕt a osobitosti obcí. Okrem titulu Dedina roka 2015 môžu obce súťažiť aj o ďalšie ocenenia.
Sedem kategórií
Kategória Dedina ako hospodár je zameraná na hodnotenie lokálnej výroby, pestovateľstva a chovateľstva.
Kategória Dedina ako maľovaná hodnotí úroveň zachovania tradičnej architektúry a výzdoby v obciach. Kategória Dedina ako klenotnica oceňuje uchovávanie tradičnej ľudovej kultúry, zvykov a zručností. Kategória Dedina ako pospolitosť je zameraná na hodnotenie rozsahu a rôznorodosti spolkovej, klubovej a inej záujmovej činnosti v obci a podmienok pre stretávanie sa alebo pre kultúrno-spoločenské a športové podujatia.
Kategória Dedina ako partner hodnotí úroveň miestnej, regionálnej a prípadnej medzinárodnej spolupráce obcí. Súťažná kategória Dedina ako hostiteľ oceňuje kvalitu zariadení cestovného ruchu v obci, možnosti ubytovania a stravovania a možnosť prístupu návštevníkov k informáciám o obci a jej okolí. Posledná súťažná kategória Dedina ako záhrada je zameraná na úroveň starostlivosti o krajinu, životné prostredie a sídelnú zeleň v obciach.
Verejnosť hlasuje do konca augusta
Hlavným cieľom súťaže je podľa organizátorov zdôrazniť tradície, rozmanitosť kultúry a krajiny vidieckych regiónov, priblížiť snahy na obnovu slovenských dedín európskej úrovni, ale aj upevniť postavenie vidieka v politike a spoločnosti. Podporiť má zachovávanie a rozvoj tradičných miestnych remeselných zručností ako aj posilnenie identity a sebauvedomenia obyvateľov dediny a znovuoživenie pôvodných kultúrnych a sociálnych hodnôt. Vyhlásenie výsledkov súťaže majú organizátori naplánované na september. Ocenené obce v jednotlivých kategóriách získajú vecné aj finančné odmeny.
Spoluorganizátormi súťaže sú Ministerstvo životného prostredia SR, Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska. Obce môže prostredníctvom elektronického hlasovania do 31. augusta podporiť aj verejnosť.
Jedna z menších obcí regiónu v tejto súťaži dosiahla už tri ocenenia. Semerovo v súťaži DEDINA ROKA 2001 získalo Ocenenie za rozvoj ľudského potenciálu. V súťaži DEDINA ROKA 2005 získalo vynikajúce 3. miesto na Slovensku. V súťaži DEDINA ROKA 2007 získalo Cenu za starostlivosť o zeleň a životné prostredie.
Autor: sita/MA