KOMÁRNO. Celková výška nákladov na investičný projekt predstavuje viac ako 2,49 milióna eur. Európsky fond regionálneho rozvoja financuje 85%, štátny rozpočet 10%, rozpočty partnerov 5%.
Konferencie sa okrem projektových partnerov (obce Moča, Neszmély, Dunaalmás, Almásfüzitő, mestá Oroszlány a Komárno, Regionálna rozvojová agentúra Komárno, obce Iža, Patince, Radvaň nad Dunajom a Kravany nad Dunajom) zúčastnili hlavne zástupcovia miestnych samospráv a organizácií aktívnych v oblasti rozvoja cestovného ruchu a cykloturistiky.
Na čo chcú čerpať eurofondy
Cieľom konferencie bolo v prvom rade zhrnúť zrealizované projektové aktivity a výstupy projektu, ako aj predstaviť aktuality a možnosti čerpania finančných prostriedkov v programovom období 2014-2020, predovšetkým v oblasti regionálneho rozvoja a rozvoja cestovného ruchu.
Zástupcovia Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) predstavili Regionálnu integrovanú územnú stratégiu NSK na roky 2014-2020, pripravovanú Stratégiu budovania cyklotrás a cyklodopravy na roky 2016-2020, ako aj činnosť NSK v oblasti podpory regionálneho rozvoja, prístupu LEADER a značku kvality.
Maďarskí partneri prezentovali vypracované projektové dokumentácie potrebné k vydaniu stavebných povolení a štúdie uskutočniteľnosti na výstavbu cyklotrás v ich katastrálnom území, t.j. v obci Neszmély, Almásfüzitő, Dunaalmás a v meste Oroszlány v celkovej dĺžke 34 km.
Ilustračná snímka: Ján Krošlák
Bezplatné mobilné aplikácie
Do užívania sa uvádzajú bezplatné mobilné aplikácie HUSK Danube a www.huskdanube.eu. Na ich propagáciu boli na cyklotrase EUROVELO 6 vybudovanej v rámci projektu osadené cykloturistické značenia, na ktoré boli namontované tabule s informáciou o mobilnej aplikácii s QR kódmi k stiahnutiu aplikácie na mieste.
Cyklista si tak môže do telefónu prostredníctvom QR kódu stiahnuť aplikáciu HUSK Danube. Po stiahnutí „Komárno – Kravany nad Dunajom“ a zapnutí GPS sa na Androide, či I-phone okamžite objavia informácie o cyklotrase, znázorní sa mapa s vyznačením trasy. Sú na nej vyznačené informácie, fotografie, kontaktné údaje, otváracia doba zaujímavých miest a aj dostupných služieb (reštaurácia, ubytovanie, zábavný podnik, divadlo, kino, doprava, nákupné centrum, programy a podujatia, obchod, múzeum, turistické informácie, sprcha s WC, a pod.) v prihraničnom regióne na oboch stranách Dunaja.
Tridsať kilometrov cyklotrasy
Andrea Fialová, riaditeľka Regionálnej rozvojovej agentúry Komárno zhrnula kroky, ktoré viedli k úspešnej realizácii projektu. Následne uviedla niekoľko faktov o aktivitách projektu na slovenskej strane hranice, kde bola vybudovaná cyklokomunikácia na trase Komárno – Iža – Patince – Radvaň nad Dunajom – Moča – Kravany nad Dunajom. Približne 30 km cyklotrasa vedie prevažne po korune hrádze s prerušením v obci Radvaň nad Dunajom (4,2 km). Popri cyklotrase boli osadené aj dva oddychové body, orientačné a dopravné značenie a bola vytvorená mobilná aplikácia HUSK Danube.
Na záver uviedla informáciu o aktuálnych projektoch. Napríklad, že sa vypracovávajú projektové dokumentácie na chýbajúce úseky Eurovelo 6, a to Číčov-Komárno a Kravany nad Dunajom – Štúrovo, ktoré sú nevyhnutné pri získavaní ďalších financií na dostavbu celej trasy Eurovelo 6 v SR. Súbežne s prípravou väčších investičných aktivít sa v území na stretnutiach s obyvateľmi v každej z obcí spoločne pripravuje Stratégia CLLD (Komunitne vedeného miestneho rozvoja). Ak bude stratégia úspešná, budú môcť byť financované investičné aktivity obcí, ako aj podnikateľské aktivity vinárov, poľnohospodárov, poskytovateľov služieb, výrobných a iných podnikov nenávratnou finančnou podporou vo výške takmer 4 000 000 eur.
Tie budú - spolu s už realizovanými aktivitami - viesť k zvyšovaniu ponuky služieb hlavne v oblasti cestovného ruchu a znižovaniu miery nezamestnanosti v území.