KOMJATICE. Keby si niekto v ostatných týždňoch chcel so starostom tejto obce Petrom Hlavatým porozprávať medzi štyrmi očami v jeho kancelárii na obecnom úrade, tak to sa v žiadnom prípade nepodarí. Vždy je tam ešte aj niekto iný. A nie je to obyčajný človek, ale osoba kráľovského pôvodu – samotná rakúska cisárovná!..
Hľadajú to najvhodnejšie miesto
V žiadnom prípade to nie je žart. V kancelárii starostu Komjatíc Petra Hlavatého dočasné „ubytovanie“ si našla rakúska cisárovná Alžbeta Bavorská, ktorú u nás skôr poznáme pod menom Sissi. Samozrejme, nie je to samotná cisárovná a ani jej duch, ale krásna busta.
Dlhé roky sa táto busta nachádzala v jednej zo záhrad rodinného domu v Komjaticiach a o tom, že je práve v tejto obci, vedel iba málo kto. Prednedávnom však občania, u ktorých Sissi dlhšie bola na „návšteve“, rozhodli sa, že toto krásne umelecké dielo darujú obci. Chceli, aby pre cisárovnú našli dôstojné, skutočne najlepšie miesto a aby držala ochrannú ruku nad všetkými obyvateľmi Komjatíc.
Sissi.
Kým Komjatičania si lámu hlavy, kam by bolo najlepšie umiestniť cisárovnú, zatiaľ dočasné „ubytovanie“ preň našli práve v kancelárii starostu. Prísne dohliada na to, aby pre obec pracoval vo dni – v noci a aby prijímal tie najlepšie rozhodnutia v prospech rodnej obce. „Určite čoskoro sa rozhodneme, kde umiestnime túto nádhernú bustu cisárovnej,“ sľubuje starosta. „Zatiaľ presné miesto sme neurčili, je zopár variant, kde by sa busta mala nachádzať. Jedno je však isté: nebude stať vonku – nechceme, aby ju poškodzovali nepriaznivé klimatické podmienky, hlavne v zime. Určite ju umiestnime niekde vo verejných vnútorných priestoroch – možno v budove obecného úradu alebo v inej obecnej budove – aby k nej mali prístup všetci obyvatelia obce. “ vysvetľuje Peter Hlavatý.
Uhorská kráľovná viackrát navštívila Slovensko
Alžbeta Amália Eugénia Bavorská – Sissi /24.12.1837, Mníchov – 10.9.1898, Ženeva/ bola bavorská princezná, rakúska cisárovná /od r. 1854/, česká a uhorská kráľovná /tiež od r. 1854/, manželka rakúskeho cisára Františka Jozefa I. Princezná sa narodila na Štedrý deň v r. 1837. Bola jedným z deviatich detí Ludoviky Bavorskej a bavorského vojvodu Maximiliána Jozefa. Keď sa Alžbeta vydala za Františka Jozefa, mala iba šestnásť rokov. Jej manžel František Jozef sa stal rakúskym cisárom v roku 1867. So Sissi sa zosobášil v roku 1854 vo Viedni. Sissi zomrela na následky atentátu - útoku talianskeho anarchistu Lucheniho 10. septembra 1898 v Ženeve.
Na Slovensku je niekoľko pomníkov a búst Sissi. Čo ju vlastne spája s našou krajinou? Uhorská kráľovná Sissi viac razy navštívila Slovensko a mala ho veľmi rada. Nie náhodou preto je u nás niekoľko pamiatok venovaných slávnej rakúskej cisárovnej. Napríklad v Bratislave v kostole sv. Alžbety /Modrý kostolík/ je biely mramorový reliéf kľačiacej Sissi v svadobných šatách. Mramorovú pamätnú tabuľu v roku jej smrti osadil na Alžbetinej skale nad mestom vtedajší maďarský spolok v Kremnici. V Piešťanoch bola busta Sissi umiestnená pred liečebným domom Irma na Kúpeľnom ostrove.
Sochu cisárovnej Sissi opätovne umiestnili v septembri 2010 aj v Južnom parku v centre Prešova. Podľa historických prameňov sa Sissi zastavila v metropole Šariša v roku 1895, keď sa vracala z trojtýždňového pobytu v Bardejovských kúpeľoch. Ako spomienku na túto udalosť vytvoril významný slovenský sochár Alojz Stróbl bronzovú sochu. Tá niekoľko rokov zdobila Alžbetin park, ktorý je dnes známy ako Lesík delostrelcov. Dielo z pôvodného miesta po roku 1919 údajne odstránili revolucionári.
Pamiatku na Sissi majú aj v Bardejovských kúpeľoch v podobe jej sochy s osím driekom. V depozite Šarišského múzea v Bardejove je uložený prsteň, ktorý Sissi na znak vďaky venovala pri návšteve mesta 7. júla 1895 svojmu sprievodcovi chrámom sv. Egídia prepoštovi Korányimu.
Sissi v Poltári.
Busta je pýchou celého Poltára
Busta rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety, Sissi, zdobí odnedávna vestibul Mestského úradu v Poltári. Busta bola roky ukrytá v slame, kde ju našli v roku 1993 traja Poltárčania. Marián Balaj, Ján Kováč a Michal Abelovský ju našli pod vrstvou slamy v šope u Ľubomíra Vitřísala, ktorého otec ju tam ukryl a zachránil tak pred zničením. Zo šopy sa dostala po reštaurovaní do vestibulu miestnej základnej školy, odtiaľ do múzea a teraz zdobí budovu mestského úradu.
Busta je pýchou mesta a preto padlo rozhodnutie presťahovať ju z múzea na úrad. Korunku vykladanú polodrahokamami, ktorú Sissi údajne mala, sa však doteraz nepodarilo nájsť. Busta spolu s kamenným podstavcom váži viac ako pol tony. Preniesť sochu aj s podstavcom nebolo jednoduché. Osem pracovníkov podniku služieb sa poriadne zapotilo, kým bustu premiestnili na prízemie mestského úradu.
Bustu cisárovnej dal v roku 1899 vyrobiť majiteľ tehelne barón Alojz Baratta. Koncom roku 1898 požiadal poltárskych poslancov, aby v meste inštalovali sochu rakúskej cisárovnej. Tí súhlasili a tak sa už v júni zaskvela na námestí socha obľúbenej panovníčky. Barón dal k nej vyhotoviť aj pamätnú tabuľu s nápisom: Veličenstvu kráľovnej Alžbety preslávenej pamiatke s oduševnenou vlasteneckosťou postavil barón Alois Baratta Dragonó, veľkostatkár, Karol Kriwda, riaditeľ panstva s hmotnou podporou obcí Poltár a Zelené dňa 29. júna 1899.
Socha v Južnom parku v Prešove
Iba prednedávnom, v r. 2009 objavili stratenú bustu slávnej cisárovnej Sissi aj v Prešove. Bronzová socha bola na začiatku minulého storočia umiestnená v jednom z prešovských parkov. Pred viac ako päťdesiatimi rokmi, pravdepodobne na začiatku socializmu, sa však akoby bola do zeme prepadla. Teraz ju objavili v depozitári Krajského múzea v Prešove.
Socha však bola čiastočne poškodená. Na nose mala zárezy akoby od čakana a tiež jej ukradli korunku. Reštaurátor Vjačeslav Bobák ju opravoval takmer mesiac a 16. septembra v Južnom parku v centre Prešova slávnostne sprístupnili bustu najpopulárnejšej členky vládnucej habsburskej dynastie Alžbety Bavorskej, známej ako Sissi. Odvtedy stojí na ružovom kameninovom podstavci. Socha z bronzu vysoká 70 centimetrov stála niekedy v Alžbetínskom parku pred vstupom do Alžbetínskych kasární v Prešove. V roku 1901 Prešovčania odhalili bustu Sissi pred kasárňami, ktoré dostali jej meno. Po vzniku Československého štátu bola socha z parku odstránená. Dlhé roky bola na neznámom mieste, neskôr sa dostala do depozitára múzea.
Sissi v Bardejove.
Onedlho si nájde „domov“ aj v Komjaticiach
Ako Sissi, ktorá v 19. storočí bola považovaná za najkrajšiu panovníčku na svete, zavítala do Komjatíc? Busta, ktorý vyhotovil sochár Alojz Štrobl /21.6.1856, Kráľova Lehota – 13.12.1926, Budapešť/, na začiatku minulého storočia stala v Komjaticiach pred Obecným domom. Po vzniku Československej republiky sa všetky symboly Rakúsko-Uhorskej monarchie likvidovali a odstránili aj bustu Sissi, ktorú schovali v budove Obecného domu. Pri jeho búraní sochu objavil učiteľ Silvester Podhorec a odniesol ju na dvor starej školy. Busta bola značne poškodená. Neskôr ju S. Podhorec umiestnil vo svojej záhrade, kde ju desaťročia opatrovala celá rodina.
Iniciátormi „druhého životu“ busty boli v r. 2014 manželia Dragúňovi /Elena, rod. Podhorcová a jej manžel Ľudovít/ a Vierka Vrabcová. Rozhodli sa, že bustu treba opraviť a prezentovať verejnosti. Reštaurátorka Mária Horňáková bustu zrekonštruovala na vlastné náklady. Potom ju odovzdali obce.
Na Slovensku majú takmer tucet pomníkov a búst slávnej Sissi. Nachádzajú prakticky vo všetkých regiónoch Slovenska. Onedlho rakúska cisárovná bude mať svoje čestné miesto aj v Komjaticiach a určite sa stane jednou z atrakcií tejto obce.