NOVÉ ZAMKY. Z väčšiny artézskych studní vyteká voda celý deň. Malo by sa to zmeniť.
Neplytvať vodou ani peniazmi
Primátor Otokar Klein na rokovaní mestského zastupiteľstva poslancov informoval, že mesto platí za vodné a stočné 26-tisíc eur ročne.
„Na stretnutí s riaditeľom vodárenskej spoločnosti som dal návrh inštalovať na artézske studne ventily, aby voda z nich neodtekala nonstop do kanalizácie,“ povedal primátor.
Dodal, že jedna zo studní je dočasne uzavretá, pretože podzemné potrubie na niekoľkých metroch prasklo.
Podľa slov primátora by artézske studne ako osobitosť mesta dokonca mohli byť súčasťou emblému Nových Zámkov.
Žiadna nevyhovuje
Artézske studne v meste Nové Zámky boli vybudované pred desiatkami rokov. Na Tajovského, Gúgskej, Andovskej ulici a Majzonovom námestí sú priamo na chodníkoch.
„Ich umiestnenie neumožňuje vytýčiť žiadne pásmo ochrany. Nemáme žiadne informácie o tom, či existujú výsledky hydrogeologického prieskumu artézskych studní, nemáme žiadne informácie o spôsobe ich zabudovania po stránke stavebnej včítane tesnenia,“ uviedol Ladislav Slaný, vedúci oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Nové Zámky.
Bernolákovo námestie. Foto: (MA)
Sledovanie kvality vody v artézskych studniach sa vykonáva pre vnútornú potrebu RÚVZ. Výsledky oznamujú samosprávam miest a obci v okrese Nové Zámky (artézske studne sú aj v iných mestách a obciach okresu) a občania na internetovej stránke RÚVZ.
Rozbory vody z artézskych studní robia raz ročne. Podľa laboratórnych rozborov vzoriek vody ani jedna studňa nevyhovuje požiadavkám na pitnú vodu.
Architektonický doplnok
V artézskych studniach na Majzonovom námestí a Štefánikovej ulici je okrem iného prekročený ukazovateľ kvality pitnej vody „arzén“. Arzén sa do pitnej vody dostáva vylúhovaním z hornín, ale aj z odpadov z úpravní rúd, odpadov z energetiky a z metalurgického priemyslu. V niektorých rokoch zaznamenali aj mikrobiologické znečistenie vody v artézskych studniach. Technicky je ťažké takéto vodné zdroje dezinfikovať.
„Z týchto dôvodov z pohľadu verejného zdravotníctva nie je možné ich evidovať ako zdroje pitnej vody,“ dodáva Ladislav Slaný.
Už v roku 2004 RÚVZ Nové Zámky v rámci hodnotenia kvality vody v artézskych studniach oznámil mestu Nové Zámky, že na základe kvality pitnej vody artézske studne vyraďuje z evidencie zdrojov pitnej vody. Z pohľadu RÚVZ sú chápané ako drobný architektonický doplnok.
Ľudia ničia výstražné tabuľky
Ešte v roku 2000 vydal Okresný úrad v Nových Zámkoch, odbor zdravotníctva – štátny okresný hygienik rozhodnutie, ktorým mestu Nové Zámky uložil upovedomiť občanov o zákaze používať vodu z artézskych studní na pitné účely. Tieto vodné zdroje malo mesto označiť ako zdroje úžitkovej vody.
„Ďalšie spoločné rokovanie k problematike artézskych studní bolo v roku 2002 a mesto Nové Zámky obdržalo druhé rozhodnutie, ktoré sa týkalo označenia artézskych studní z dôvody kvality vody v nich.
Samospráva však nedokázala zabezpečiť označenie artézskych studní, označenia boli občanmi mesta stŕhané a ničené,“ uvádza sa v stanovisku Ladislava Slaného, vedúceho oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Nové Zámky.
Majzonovo námestie. Foto: (MA)
Prečo ju vlastne pijú?
„Pri studni som stretla rôznych ľudí. Brali vodu pre líšky, do akvárií, na vymáčanie nôh, na polievanie kvetín v črepoch. Mladý muž vodu neberal pre svoju viac ako deväťdesiatročnú babičku. Tá ju vraj pije celý život a nedá na ňu dopustiť,“ napísala nám naša redakčná spolupracovníčka Mária Ballová, ktorá oslovila aj ďalších ľudí. Tu sú ich názory:
• Artézsku vodu používam zväčša prevarenú a aj z nej varím. Napokon súhlasím s názorom, že nemôže byť tečúca voda horšia a škodlivejšia – aj keď s nežiadúcimi stopovými prvkami – ako minerálne vody, ktoré sú v obchodoch skladované a majú od naplnenie do plastových fliaš dátum spotreby aj jeden rok.
• Pijem ju. Viem, vraví sa, že je nevhodná na pitie. Moja mama zomrela pred troma rokmi. Mala osemdesiatdva rokov a celý život pila artézsku vodu.
• Používame ju na varenie. Manželka hovorí, že si už ani predstaviť nevie, aby z inej vody varila. Vraj je z nej jedlo chutnejšie a rýchlejšie sa uvarí. Všeličo sa už o nej povravelo a popísalo. Inak ju pijem len zriedka.