KOMÁRNO. Treba využiť všetky možnosti, aby sa v Komárne zvýšil počet turistov. Mesto má vzácne pamätihodnosti, veľa zaujímavostí, ale cestovný ruch sa doteraz zanedbával. Povedal to na dnešnej tlačovej konferencii v priestoroch turistickej informačnej kancelárie (TIK) primátor mesta László Stubendek.
Turizmus považujeme za dôležitý aspekt aj z ekonomického hľadiska, má dôležitú úlohu aj pri vytváraní pracovných miest. Na zlepšenie stavu sme pripravili niekoľko noviniek, povedal.
Cyklotrasy popri Dunaji
V rámci zvýšenia cestovného ruchu plánujeme užšie spolupracovať aj s mestom Štúrovo, ako aj so všetkými obcami, ktoré sa nachádzajú medzi Komárnom a týmto mestom. V záujme toho doteraz už existujúcu cyklotrasu na hrádzi Dunaja chceme dobudovať až do Štúrova, čo je z regionálneho hľadiska veľmi dôležité, konkretizoval hovorca mesta Róbert Králik. Pripomenul, že v okolí Komárna je už doteraz vyasfaltovaných 55 kilometrov cyklotrás v rôznych smeroch.
Podľa jeho ďalších slov uvedené mestá a obce popri Dunaji sa snažia vytvoriť aj spoločný tzv. turistický destinačný manažment. Táto kancelária má propagovať región a bude elektronicky poprepájaná aj s podobnými kanceláriami v Maďarsku. Chceme vytvoriť v regióne komplexný celok, aby turista vedel v hociktorej kancelárii objednať rôzne programy, ubytovanie, služby, atď., uviedol Králik.
Vlastná turistická kancelária
Novinkou v Komárne je aj to, že TIK na Námestí generála Klapku, ktorú zriadili v júli 2013, bude otvorená od začiatku tejto sezóny aj počas víkendov. V záujme zlepšenia cestovného ruchu v Komárne dostala turistická odborná komisia mesta vlastný rozpočet vo výške 20.000 eur. Peniaze môže komisia zložená z mestských poslancov využiť podľa vlastného uváženia a môže si tak postaviť priority, podčiarkol Králik. Dodal, že na mestskom úrade sa vytvorí nové pracovné miesto pre odborníka turistického ruchu a skvalitní sa aj internetová stránka mesta.
Rozvoj cestovného ruchu v komárňanskom regióne je strategickým bodom fungovania Európskeho zoskupenia územnej spolupráce Pons Danubii so sídlom v Komárne, ktoré pôsobí na obidvoch stranách Dunaja a úzko spolupracuje s mestom. Jeho hlavným cieľom je, aby sa cestovný ruch v regióne vyvíjal v rýchlejšom tempe. Vytvorili sme QR mapu Komárna, ktorá je aj v printovej podobe. QR mapa je v troch jazykoch, v slovenčine, maďarčine a angličtine. Vytipovali sme si 22 najatraktívnejších miest Komárna. Turista pri obhliadke si môže pomocou smartfónu, tabletu prečítať text o histórii pamiatky a pozrieť si rôzne fotky, priblížil riaditeľ zoskupenia Zoltán Bara s tým, že vytvorili aj 22 videí, ktoré si môže návštevník pozrieť taktiež v troch jazykoch. Novinkou je aj možnosť požičania tandemov a kolobežky.
Nádvorie a pevnosť
TIK v Komárne napriek tomu, že bola otvorená pred necelými dvomi rokmi, navštívilo doteraz 17.000 záujemcov, konštatovala to TASR pracovníčka kancelárie Terézia Himpánová. Ako povedala, v letných mesiacoch je to 150 ľudí denne, v zimnom období je návštevníkov menej. Turisti sa najviac zaujímajú o mapy, ktoré znázorňujú najdôležitejšie pamätihodnosti. Najčastejšie sa pýtajú na Nádvorie Európy a Ústrednú pevnosť, ktorá je najdôležitejšou pamiatkou mesta, zdôraznila.