ŠURANY. Návštevníci expozície mestského múzea si do konca mája môžu v synagóge pozrieť výstavu Šurany 1938 – 1945.
Kreslené pohľadnice z frontu
Je tu niekoľko zaujímavostí, ktoré verejnosť videla vôbec prvý krát. Jednou z nich je pozostalosť Štefana Raňanského – mladého muža muž zo Šurian, ktorý pôvodne narukoval do maďarskej armády a padol na Dukle už ako príslušník československých jednotiek v Červenej armáde.
Na výstave sú listy, básne a kreslené pohľadnice, ktoré posielal z frontu ešte v rokoch 1941 – 42. Po prechode k Červenej armáde už pošta chodiť prestala. Rodina sa o jeho smrti dozvedala až niekoľko mesiacov po vojne.
„Vraciam sa domov, v náručie matky,“ písal v jednom z posledných listov. Jeho túžba sa však už nenaplnila. Originály dokumentov sú vystavené v synagóge.
Spojenie s viacerými známymi osobnosťami
Po prvýkrát môžu Šuranci vidieť podobizeň posledného šurianskeho rabína Mayera Freya. Jeho syn vo vysokom veku ešte žije vo Viedni.
Dokonca je tu aj fotografia mladého Viktora Lavaulxa, syna zakladateľa šurianskeho hasičského zboru. Rakúske zdroje ho uvádzajú ako politického väzňa. Za urážku Hermanna Göringa zomrel vo viedenskom väzení.
Prekvapením pre verejnosť môže byť fakt, že aj slávny generál SNP Ján Golian má korene práve v Šuranoch, Jeho otec pochádzal zo Šurian, matka z Komjatíc a jeho rodina tiež bývala v tomto regióne.
Nositeľ amerických vyznamenaní
Návštevníci výstavy sa dozvedia, že počas vojnových rokov bola na námestí navŕtaná artézska studňa, ktorá funguje dodnes. A keď v roku 1942 odhaľovali pamätník padlým v prvej svetovej vojne, na slávnosť prišiel aj arciknieža.
V expozícii sú vystavené aj vyznamenania bývalého predsedu tunajšieho Zväzu protifašistických bojovníkov Rudolfa Hrušku. Počas SNP bol členom anglo-americkej misie na Horehroní. Má aj americké vyznamenania, stretol sa aj s Madeleine Allbrightovou.
Zostrelené lietadlo vykopali až po rokoch
Ďalšou premiérou je fotografia sovietskeho lietadla zostreleného nad Šuranmi počas oslobodzovacích bojov. Až vlani vypátrali meno a podobizeň pilota, ktorým bol ukrajinský rodák Jefim Jefimovič Kovaľ.
Lietadlo padlo do bažinatého terénu a vykopali ho až niekedy začiatkom osemdesiatych rokov. Jediným nálezom, ktorý sa zachoval dodnes, je nábojnica z leteckého guľometu. Šuriansky historik Jozef Tamaškovič ju dlho opatroval.
„Jeho kniha Šuranci v odboji vyšla v roku 2004. Bola dobrým odrazovým mostíkom, aby sme mohli opäť začať pátranie po artefaktoch z druhej svetovej vojny. Múzejná zbierka nikdy nie je uzatvoreným systémom. Ľudia nám stále nosia ďalšie zaujímavé materiály,“ povedal riaditeľ mestského múzea Miroslav Eliáš.
Arcivojvoda Joseph August von Österreich v Šuranoch.
Šurany navštívil arcivojvoda
Dňa 30. mája 1942 bol na šurianskom námestí, pred budovou mestského úradu odhalený pamätník padlým Šurancom v prvej svetovej vojne.
Na fotografiách vidíme maďarských vojakov a početný dav obyvateľstva. Odhalenia sa zúčastnil aj vysoký štátny predstaviteľ – arcivojvoda Joseph August von Österreich (Habsburg-Lotringen), ktorý bol zároveň prezidentom Maďarskej akadémie vied.
Tento pamätník občania Šurian po vojne zničili ako symbol okupácie i napriek tomu, že bol na ňom zoznam padlých – ich mená však boli pomaďarčené.
(ME)