Utorok, 23. apríl, 2019 | Meniny má Vojtech
VOLEJBAL – EXTRALIGA

Krátky proces, majstrom Prešov

Volejbalisti Spartaka VKP Komárno prehrali so svojim rivalom z Prešova aj oba domáce zápasy a vo finále mu tak podľahli 0:4.

Komárňania mali na svojho súpera v prvom domácom finálovom zápase, ktorý prehrali len 2:3.Komárňania mali na svojho súpera v prvom domácom finálovom zápase, ktorý prehrali len 2:3.

Finále – 3. zápas: Spartak VKP Komárno – VK Mirad PU Prešov 2:3 (-24, 22, -18, 17, -14) – v sérii 0:3•

122 minút, rozhodovali: Vaško, Malík, 650 divákov.

• Komárno: Pělucha 5, Demeter 10, A. Patúc 20, Demčák 3, Hollý 4, Horník 19, libero Ľ. Nemec (Hinduliak 9, M. Patúc 0, Kišš 4). Tréner: D. Oravec.

Prvý set začali lepšie hostia, ktorí sa dostali do vedenia 6:2, no Komárno vyrovnalo na 12:12 a Prešov si bral time-out. Hra bola v ďalšom priebehu vyrovnaná, no domáci sa prvýkrát dostali do vedenia až za stavu 18:17. Potom otočili z 20:22 na 24:23, no setbal nevyužili a hostia svoj áno.

Kľúčom k úspechu pre Komárno v druhom sete bol zdarný začiatok. Komárno v ňom viedlo 6:2 a útočne výborne hralo aj v nasledujúcom priebehu. Pri vedení 16:7 sa zdalo, že domáci si set ustrážia, no Prešovčania upravovali na 17:19 z ich pohľadu. Komárno si však set vziať nenechalo a zaslúžene vyrovnalo.

V treťom sete najprv Prešov prehrával 1:3, ale potom otočil na 7:2 a neskôr viedol aj 12:7, čím si udržoval komfortný náskok počas celého setu. Domáci len znížili na 16:20, no hostia s prehľadom set vyhrali. Štvrtý set, hoci mali domáci nôž na krku, zvládli bravúrne.

V úvode viedli 5:1 a neskôr aj 10:2. Domáci nemali príliš veľa problémov so ziskom tohto setu, pretože hrali sústredene a s minimom chýb.

Aj preto viedli 19:11 a všetko sa pripravovalo na piaty set. V ňom Komárno viedlo 3:1, ale hostia otočili na 4:3, potom bol duel vzácne vyrovnaný a mužstvá pridávali bod po bode na oboch stranácj.

Za stavu 9:9 Spartak VKP unikol na 11:9, no svoju dobrú východiskovú pozíciu si neustrážil a Prešov vyrovnal na 12:12. Bolo aj 13:13, no Prešov zvládol nervóznu koncovku lepšie a využil svoj druhý mečbal a získal mečbal aj vo finálovej sérii.

POVEDAL PO ZÁPASE

Daniel Oravec (tréner Spartak VKP Komárno): „Dnešný zápas sme samozrejme chceli vyhrať, prehrávali sme 2:0 v sérii. Chlapci boli dobre pripravení, trošku sme šachovali so zostavou, nakoľko máme určité zranenia a choroby, o ktorých súper ani nevie. A som hrdý na to, že chlapci to odohrali aj so zraneniami. Trošku však poviem aj kriticky, že z našej strany veľké množstvo vlastných chýb nás pripravilo o toto víťazstvo. Keď chceme zajtra uspieť, musíme minimalizovať počet jednoduchých a ľahkých nevynútených chýb a určite bude vyrovnanejší a víťazný zápas. “

Finále – 4. zápas (na 4 víťazstvá): Spartak VKP Komárno – VK MIRAD PU Prešov 0:3 (-21, -23, -14)

• Zápas trval: 80 minút, rozhodovali: Mokrý a Daruľa, 750 divákov.

• Komárno: Hollý, A. Patúc, Kišš, Horník, Pělucha, Hinduliak, libero Ľ. Nemec (Demeter, Z. Németh, P. Šmahel). Tréner: D. Oravec.

Komárno v skušne zaplnenej hale hralo o všetko, pretože si už nemohlo dovoliť ďalšie zaváhanie. V drese domácich nenastúpil blokár Demčák, ktorý sa zranil v sobotňajšom zápase. Komárno začalo dobre a po ese A. Patúca viedlo 5:2. Prešov však pritlačil na servise, Sopko ulievkou vyrovnal na 6:6 a po útočnej chybe Horníka bolo 10:8 pre hostí. Spartak VKP však blokom A. Patúca vyrovnal na 11:11 a išlo sa odznova. Na druhom technickom timeoute mali navrch hostia a viedli 16:13, domácich však dostal do hry dvomi parádnymi esami Horník a vyrovnal na 16:16. V koncovke sa však presadili hostia a postupne si vybudovali štvorbodový náskok 22:18. Prešov vyhral prvý set 25:21.

V druhom sete viedol Prešov pri servise Sopka 4:2, ale na druhej strane kontroval esom Horník a vyrovnal na 4:4. Komárno zlepšilo obranu na sieti, na prvom technickom timeoute viedlo 8:6 a po ese kapitána Hollého a bloku Horník 11:7. Prešov však zásluhou Sopkovho servisu náskok rýchlo zmazal a otočil na 13:12. Na druhom technickom timeoute vyhrávali domáci 16:15 a potom po vytlčenom útoku skúseného Demetera získalo brejk – 17:15. Obrat však priviedol Drobňák a dvomi esami za sebou dostal Prešov do vedenia 18:17. V koncovke sa z kontry presadil opäť Drobňák a hostia boli bližšie k zisku setu – 20:18. Komárno sa však nezvdávalo a vyrovnalo na 22:22. Potom však zatlačil servisom Sopko, výborným blokom sa prezentoval Lux a hostia mali setbal za stavu 24:22. Prvý Komárno zásluhou Kišša odvrátilo, ale druhý už nie a Prešov viedol 2:0.Komárno sa ešte snažilo o zvrat, vpred ho hnalo aj výborné publikum a domáci v úvode tretieho setu viedli 6:4. Potom však Prešov zabral a postupne si vypracoval náskok 11:7. Hostia išli tvrdo za svojim cieľom a za stavu 9:13 sa ich domáci tréner Oravec snažil zastaviť timeoutom. Na druhom technickom timeoute však viedol Prešov 16:10 a blížil sa k titulu. Koncovka bola jasne v réžii Prešova, ktorý vyhral tretí set 25:14 a tešil sa zaslúžene z titulu.

Daniel Oravec, tréner Komárna: „Prvé dva sety sme hrali volejbal, ale potom sa na chlapoch, ktorí mali zranenia a choroby, že im to nejde a dal som šancu aj lavičke. Myslím, že Prešov vyhral zaslúžene a gratulujem mu k titulu. Pre nás bol maximum už postup do finále extraligy. V tejto sezóne sme získali zlato v Slovenskom pohár, striebro v extralige a sme spokokní. Bola tu skvelá atmosféra, som rád, že sme ľudí naučili chodiť na volejbal a dúfam, že budú chodiť stále vo väčšom množstve.“